Domov sipka Magazín

Najnovšie

KAMUT KHORASAN

17. 07. 2014

KAMUT KHORASAN - starobylý druh pšenice, ktorý sa pestoval v starovekom Ríme a Egypte, a časom takmer upadol do zabudnutia. Dôvodom boli...

Mexiko a chilli

07. 05. 2014

MEXIKO A CHILLI Ak vo svete patrí niečo silne pripútané k sebe, tak je to určite Mexiko a chilli. Výskum ukázal, že chilli papričky boli v...

Fleur de Sel /Soľný kvet/

06. 04. 2014

Fleur de Sel, je vzácna a drahá forma morskej soli. História Fleur de Sel čiže Soľného kvetu siaha do obdobia 9.storočia, kedy sa začalo...

Magazín

Kláštor trapistov Nový Dvůr

27. 11. 2011, 21:28
Ideálom mnícha je mať srdce obrátené k bohu, stále sa modliť. Dosahujeme ho len postupne a často až na konci svojho života.

Krásne lúky, husté lesy, panenská príroda, sen každého milovníka prírody. V takomto prostredí sa nachádza kláštor trapistov Nový Dvůr. V kláštore postavenom medzi stromami, aby nikto nevyrušoval, ďaleko od civilizácie /najbližšie osídlenie cca 3km/, bez internetu, mobilu, televízie, rádia, v tichu, v mlčanlivosti a pri tvrdej manuálnej práci žije komunita asi 20 mníchov. Kláštor Matky Božej v Novom Dvore bol založený 20.apríla 2002 trapistami z Francúzskeho opátstva Sept – Fons. Hlavným architektom bol Angličan John Pawson, ktorý sa inšpiroval provensálskym kláštorom Le Thoronet.

Kto sú trapisti?
Trapisti patria do kláštornej rodiny, ktorá nasleduje životné pravidlo sv.Benedikta z Nursie, otca západného mníšstva, zakladateľa kláštorov Subiaco a Monte Cassino. Názov dostali podľa kláštora La Trapp Abbey vo Francúzsku. Hlavnou postavou bol opát Armand Jean le Bouthillier de Rance /1626-1700/, synovec kardinála Richelieu. V roku 1664 sa kláštor La Trapp pod vedením de Rance stal centrom dôkladnej reformy cisterciánskeho poriadku. Táto reforma bola inšpirovaná reformným hnutím v kláštore Citraux /1098/ neďaleko Dijonu. Trapisti slúžia bohu, bratom, tichu, modlitbe a fyzickej práci. V súčasnosti je po svete vyše sto kláštorov trapistov. Reforma predstavuje zavŕšenie dlhého hľadania usmerňovaného stále rovnakými kritériami: život v spoločenstve, samota a odlúčenie od sveta, zrieknutie sa apoštolátu, jednoduché oblečenie, jednoduchá strava, strohá architektúra, mlčanie a manuálna práca, prijímanie hostí.

Mníšsky život.

„Mníšsky život učí realizmu a rovnováhe: pracujete v lese, rúbete drevo, aby ste mali čím kúriť, chováte ovce, vyrábate horčicu – a tak prispievate na potreby svojej komunity. Pracujete v tichu, aby ste v srdci uchovali modlitbu, krátku invokáciu.“
Dom Samuel
predstavený kláštora Matky Božej v Novom Dvore

Rehoľa sv.Benedikta a cisterciánska tradícia v sebe spájajú spoločný život a nezávislosť, prácu a modlitbu, chudobu, avšak nie núdzu, ticho, priestor a prísnu samotu.
Dni bratov trapistov prebiehajú stále rovnako. Deň začína o 3,00 a končí o 20,00hod. Slová sú v priebehu dňa vyrieknuté len zriedka. „Modli sa a pracuj“ povedal sv.Benedikt.
Deň v kláštore začína o 3,00 hod.
Po krátkej osobnej hygiene začína o 3,15 nočné oficium /matutinum/, ktoré trvá približne hodinu. Po ňom nasleduje polhodina tichej osobnej modlitby.
Od 5,00 do 6,15 sa bratia venujú čítaniu /vectio divina/.
O 6,15 sa komunita zhromažďuje v kapitule k čítaniu rehole. Otec predstavený kláštora sprevádza každý druhý deň rehoľu sv.Benedikta vlastným komentárom.
O 6,30 nasleduje modlitba ranných chvál a svätá omša.
Doba od 8,00 – 9,00 je vyhradená modlitbe alebo čítaniu.
V 9,00 sa komunita schádza k dopoludňajšiemu oficiu /tercie/. Po tercii sa všetci rozchádzajú do práce. Práca je rozdelená tak, aby kláštor bol sebestačný. Sebestačnosť je jedným z hlavných rysov trapistov. V každom kláštore sa vyrába niečo iné, to zabezpečuje prísun financií na chod komunity /vyrábajú sa zaváraniny, džemy, čokoláda, kozmetika, v belgických kláštoroch sa varí svetoznáme pivo/. Mnísi v kláštore Nový Dvůr pracujú v poľnohospodárstve /chov zvierat, pestovanie ovocia a zeleniny, práca v lese s drevom, a hlavná činnosť – výroba horčice/. Horčica sa vyrába podľa starofrancúzskej receptúry, ktorú im mieša brat zo Senegalu. Vyrábajú štyri druhy horčice typu moutarde a l´ancienne. Horčica je vyrábaná v malom objeme z horčicového semienka /z Kanady/, ktoré sa namočí do octu zmiešaného s vodou /z lesov okolo kláštora/, je drvená na mlynskom kameni, pridáva sa med a moravské biele víno. Plní sa ručne do pohárov, kde niekoľko týždňov dozrieva a tak získava svoju arómu.
O 12,00 sa komunita modlí poludňajšie oficium /sexta/, nasleduje spoločný obed, chvíľa odpočinku, modlitby alebo čítanie.
O 14,00 sa bratia schádzajú k popoludňajšiemu oficiu /nóna/.
Od nóny do nešpor, ktoré začínajú v 17,30 sa mnísi znovu venujú manuálnej práci. Čas od 17,00 – 17,30 je vyhradený osobnej modlitbe.
Po nešporách nasleduje osobná modlitba a večera.
Okolo 19,10 sa bratia schádzajú k spoločnému čítaniu, čistia zeleninu alebo precvičujú spev.
V 19,30 sa komunita modlí záverečnú modlitbu dňa, ktorá je zakončená spevom Zdrávas královno /Salve Regina/ „ vznešenej antifony“ ako ju nazývali v stredoveku. Tento chválospev sa spieva každý večer už od 12.storočia.
Okolo 20,00 dá predstavený kláštora všetkým bratom svoje požehnanie, nastáva veľké mlčanie /silentium/ a čas spánku.

Mníšsky život je v prvom rade prax, nie teória. Aj keď sa každému bratovi dostáva solídneho a jeho schopnostiam prispôsobeného teologického, filozofického, jazykového vzdelania, nie je štúdium cielom samo o sebe. Čítanie Písma Svätého a ostatných kníh živí mníchovu modlitbu, dôverne ho zoznamuje s božími cestami a prehlbuje jeho znalosť človeka a dejín.

Život v kláštore trapistov nie je ľahký. Pokiaľ mladý, plnoletý muž má pocit, že ho boh povolal, má možnosť skúsiť život v kláštore. Žijú v dome pre hostí, zúčastňujú sa bohoslužieb v kostole, majú k dispozícii kaplnku a knihy, jedia mlčky a pri obede počúvajú čítanie mníchov. Podieľajú sa na práci, väčšinou v kuchyni a pri upratovaní. Keď zistí, že toto je život, ktorý chce žiť, môže prísť do kláštora na dlhšie obdobie, zaradí sa do komunity a žije jej život.

Celibát
„Boh predsa nežiada každého človeka, aby sa zriekol manželstva. Môže však od človeka žiadať, aby miloval len jeho, nikoho iného. Odtiaľ požiadavka celibátu. Nezostáva iné než ho prijať alebo odmietnuť. A ten kto súhlasil, nech dodrží svojho sľubu.“
Dom Samuel
predstavený kláštora Matky Božej v Novom Dvore

Niekoľko postrehov od otca opáta Dom Patricka Oliveho z opátstva Sept – Fons
o mlčaní :
„To je veľká výhoda. Žiadne debaty o tom čo sme! Mlčanie nás udržuje v najkonkrétnejšom a najčistejšom realizme. Ale nie je bez úskalia. Mlčanie umožňuje snívať, premietať. Pre mnícha znamená premietanie mor. To je často prípad bojazlivých alebo uzavretých pováh. Zatiaľ čo táraj sa môže stať dobrým mlčanlivým mníchom.“

„Zahĺbenie sa do seba je jedným z hlavných nebezpečí pre kláštorný život.“

„Azkéza je dnes možno menej telesná ako predtým, ale zostáva nevyhnutná. Je to veľmi starý pojem a naša doba potrebuje znovu objaviť jeho význam. Pôst dnes stratil svoj kresťanský význam. Dostal naturalistickú povahu, obmedzil sa na zdržanlivosť. A pri tom je to očakávanie.“

Niečo na záver.
Keď sa vám zdá, že mníšsky život je niečím veľkým, neobdivujte tých, ktorí ho žijú. Oni sami sú si stále vedomí svojej chudoby a toho, ako nedokonalá je ich služba bohu. Avšak slabosti a nedostatky, ktoré im boh ponechal, nielen že nepredstavujú prekážku na ceste, ktorú Pán Ježiš otvoril v ich srdci, ale niekedy sa dokonca stávajú pomocou.

Niečo z kuchyne trapistov.

Tanier bratov z Nového Dvora
Špíz z dvoch druhov mäsa
potrebujeme – teľacie mäso nakrájané na väčšie kocky, bravčové mäso nakrájané na väčšie kocky, horčicu /francúzsku horčicu typu moutarde á l´ancienne/, slnečnicový olej
postup – v nádobe zmiešame horčicu s olejom. Zmes rozdelíme na polovicu. V prvej nádobe dobre premiešame zmes s teľacím mäsom. V druhej nádobe spravíme to isté s bravčovým mäsom. Necháme naložené 2 – 3 hodiny v chladničke. Napichujeme na ihly striedavo kúsky bravčového a teľacieho mäsa. Opekáme na grile alebo panvici, pokiaľ sa mäso poriadne neprepečie.

Tekvicové placky
potrebujeme – tekvicu, nasekanú petržlenovú vňať, nasekanú pažítku, múku, vajíčka, soľ, mleté čierne korenie, olej
postup – tekvicu nastrúhame na stredne hrubom strúhadle. Necháme odkvapkať cca 2 hodiny, aby sme ju zbavili vody. V nádobe zmiešame tekvicu, petržlen, pažítku, múku, vajíčka, soľ a korenie. Na panvicu dáme trochu oleja, tekvicovú zmes, rozotrieme a opečieme z obidvoch strán.

Šalát
potrebujeme – kučeravý petržlen, trebuľku, pažítku, ligurček, listy horčice, roketu, kučeravý šalát, zálievku – horčicu /francúzsku horčicu typu moutarde á l´ancienne/, slnečnicový olej, soľ, mleté čierne korenie
postup – všetky ingrediencie zmiešame a zalejeme zálievkou

Podávame tak, že na tanier dáme špíz, placku a ozdobíme šalátom.

8.decembra 2011 sa kláštor v Novom Dvore stane opátstvom.

Ďakujem bratovi Jan-Maria za príjemné prijatie v kláštore.

Diskusia

Meno

Text

Napíšte do spodného políčka slovo: gurmantravel

lukáš 10. 12. 2011, 15:48

MATE KLASTOR I NA SLOVENSKU?

stefan 03. 02. 2012, 12:19

na obrazkoch je odfoteny ten klastor v cz?

autor článku 07. 02. 2012, 10:38

áno

jozef 08. 06. 2012, 15:59

Pekné. Škoda tých chýb v texte: správne je La Trappe a Citeaux. A text nie je celkom autorský. Ale pekné.

autor článku 12. 12. 2011, 15:43

S kláštorom nemám nič spoločné, bol som tam len na návšteve a písal som o nich. Trapisti na Slovensku nemajú svoj kláštor. Najbližšie je v Čechách a to práve Nový Dvur, ďaľší je v Hornom Rakúsku v okrese Scharding alebo v Banja Luke /Bosna a Hercegovina/. Najviac ich je v západnej Európe /Francúzsko, Španielsko, Belgicko/.

autor článku 11. 06. 2012, 09:58

text nie je úplne autorský, nakoľko dostať sa k trapistom je veľmi ťažké. Bol so na návšteve v ich kláštore, ale držia si veľký odstup od ľudí "z vonku". Čo viem tak toto je doteraz štvrtý príspevok o nich. Krátky dokument pripravila ČT, vyšiel rozhovor s predstavený kláštora v jednom českom denníku a potom článok na najväčšom českom internetovom spravodajskom portály, kde tak isto čerpali zo zdrojov ako ja, z ich internetovej stránky. Ďalší zdroj z ktorého som čerpal je literatúra, ktorú som dostal v kláštore. Mal som sľúbený príspevok od jedného z bratov, ale na poslednú chvíľu napísal, že nič nepošle.

Jozef2 22. 03. 2015, 00:52

Vďaka za článok. Bol som v kláštore Notre Damme 1 týždeň niekedy v septembri 2010. Odporúčam takýto pobyt každému - je to čas a priestor, v ktorom žijete z Božieho Slova, pod ochranou a v spoločnosti Matky Božej, v hlbokej úcte a radosti z objavov živého obsahu Svätého Písma, možno trochu pokojnejšie a čistejšie ako väčšinu života. Mnísi sú priateľskí, úslužní, ale zároveň vytrvalo chránia sväté poklady pred zosvetštením. Vynikajúco varia (zišlo by sa od nich naučiť viac receptov), príkladne sa starajú o hospodárstvo. Architektúra je dokonalá - krásne zladené moderné prvky s historickými, s krajinou a časom, umocňujú službu najvyšším cieľom rehole - službu spáse každej duše, v modlitbe, kontemplácii, v pravde o sebe. Možno niekedy Trapisti založia kláštor aj na Slovensku, ale treba na to asi dostatok záujemcov, okrem ostatných podmienok.

Jano 19. 07. 2017, 19:13

Za pekný opis patrý úprimné dˇakujem, no vadí mi taká "maličkosť" a to malé b v slove Boh. Zpočiatku som si myslel že píše ateista. Sory

Cyxpkh 12. 03. 2024, 15:19

atorvastatin online <a href="https://lipiws.top/">buy lipitor 40mg pills</a> order generic atorvastatin 10mg

Uxwveo 14. 03. 2024, 15:04

buy baycip medication - <a href="https://cipropro.top/">buy ciprofloxacin 500mg for sale</a> buy amoxiclav pills

Hwwmpx 15. 03. 2024, 10:27

ciprofloxacin 500mg usa - <a href="https://metroagyl.top/clindamycin/">bactrim 960mg without prescription</a> augmentin 625mg price

Wnfewg 17. 03. 2024, 21:49

cheap ciprofloxacin 500 mg - <a href="https://septrim.top/doryx/">buy doryx no prescription</a> oral erythromycin

Zhkfpv 18. 03. 2024, 07:05

metronidazole for sale - <a href="https://metroagyl.top/">metronidazole 400mg us</a> azithromycin brand

Labcfh 20. 03. 2024, 01:14

stromectol 3 mg - <a href="https://keflexin.top/">cost ciprofloxacin</a> buy tetracycline tablets

Epgedn 20. 03. 2024, 12:11

buy valacyclovir online cheap - <a href="https://gnantiviralp.com/nemasole/">order nemasole pill</a> order acyclovir 800mg

Vijwtj 21. 03. 2024, 21:46

brand ampicillin <a href="https://ampiacil.top/doxycyclineantb/">purchase doxycycline online</a> how to buy amoxicillin

Ganhel 22. 03. 2024, 06:22

buy flagyl no prescription - <a href="https://metroagyl.top/">purchase flagyl sale</a> zithromax 250mg pills

Jxiqxe 24. 03. 2024, 04:02

buy lasix without a prescription - <a href="https://antipathogenc.com/medex/">where can i buy warfarin</a> captopril price

Plpfao 25. 03. 2024, 21:35

generic glucophage - <a href="https://gnantiacidity.com/combivir/">buy combivir cheap</a> lincocin 500 mg cheap

Ndmlov 27. 03. 2024, 18:43

retrovir 300mg pill - <a href="https://canadiangnp.com/rulide/">order roxithromycin 150mg pills</a> allopurinol tablet

Lqeicu 28. 03. 2024, 06:18

cost clozaril 100mg - <a href="https://genonlinep.com/altace/">where to buy tritace without a prescription</a> order famotidine 20mg generic

Ssqrmr 30. 03. 2024, 14:46

quetiapine 50mg sale - <a href="https://gnkantdepres.com/luvox/">buy luvox 100mg pills</a> order eskalith pills

Nxfiko 31. 03. 2024, 00:08

clomipramine 25mg canada - <a href="https://antdeponline.com/celexa/">buy citalopram 20mg for sale</a> buy doxepin 75mg generic

Jbqums 01. 04. 2024, 11:21

hydroxyzine over the counter - <a href="https://antdepls.com/endep/">buy endep 25mg online</a> how to get endep without a prescription

Uksbnm 04. 04. 2024, 03:23

augmentin 1000mg us - <a href="https://atbioinfo.com/ciprofloxacin/">buy generic cipro online</a> ciprofloxacin 500mg us

Vyvamk 05. 04. 2024, 02:13

amoxil where to buy - <a href="https://atbioxotc.com/cefadroxil/">buy generic duricef</a> ciprofloxacin 500mg brand

Dygmju 10. 04. 2024, 01:47

buy azithromycin without a prescription - <a href="https://gncatbp.com/">azithromycin 250mg drug</a> buy generic ciplox

Gykwwk 10. 04. 2024, 14:37

order cleocin 150mg online - <a href="https://cadbiot.com/oxytetracycline/">brand terramycin</a> buy chloromycetin

Lkyfip 12. 04. 2024, 18:58

buy oral ivermectin - <a href="https://antibpl.com/aqdapsone/">cost aczone</a> buy generic cefaclor for sale

Neryso 14. 04. 2024, 05:31

order albuterol inhalator generic - <a href="https://antxallergic.com/oiphenergan/">purchase promethazine</a> theo-24 Cr 400 mg over the counter

Iuerna 15. 04. 2024, 19:12

methylprednisolone without a doctor prescription - <a href="https://ntallegpl.com/fluorometholone/">cheap fml-forte</a> astelin 10ml tablet

Hhfcje 16. 04. 2024, 15:50

buy desloratadine cheap - <a href="https://rxtallerg.com/">desloratadine 5mg cheap</a> albuterol pills

Tcduec 18. 04. 2024, 12:37

buy micronase pills - <a href="https://prodeprpl.com/">micronase price</a> cheap dapagliflozin 10mg

Gniunm 19. 04. 2024, 22:03

buy glycomet 500mg pills - <a href="https://arxdepress.com/">order glucophage 1000mg online</a> acarbose 50mg sale

Mlaqwd 20. 04. 2024, 16:52

prandin buy online - <a href="https://depressinfo.com/">prandin over the counter</a> pill empagliflozin

Lsudjo 22. 04. 2024, 23:18

order semaglutide 14mg online - <a href="https://infodeppl.com/glucovance5/">purchase glucovance</a> order DDAVP online cheap

Ksekhq 23. 04. 2024, 07:49

buy terbinafine without a prescription - <a href="https://treatfungusx.com/adiflucanv/">fluconazole pill</a> buy grifulvin v

Xgrolx 25. 04. 2024, 11:14

oral nizoral - <a href="https://antifungusrp.com/butenafinecream/">buy mentax sale</a> buy sporanox 100 mg online cheap

Atheba 26. 04. 2024, 00:03

order famciclovir 500mg generic - <a href="https://amvinherpes.com/">famvir 250mg pill</a> purchase valcivir without prescription

Vbuojg 27. 04. 2024, 13:50

buy lanoxin 250 mg generic - <a href="https://blpressureok.com/trandate100/">order trandate 100 mg for sale</a> buy lasix pill

Mgxwig 29. 04. 2024, 03:42

metoprolol 100mg cost - <a href="https://bloodpresspl.com/telmisartan/">micardis 20mg cost</a> buy adalat cheap

Thdfol 29. 04. 2024, 15:23

hydrochlorothiazide 25 mg oral - <a href="https://norvapril.com/amlodipine/">order norvasc 10mg for sale</a> buy zebeta for sale

Wgkbto 01. 05. 2024, 14:48

order nitroglycerin pills - <a href="https://nitroproxl.com/clonidinechlorthalidone/">combipres cost</a> buy generic valsartan 160mg

Vtizwb 02. 05. 2024, 21:01

zocor consequence - <a href="https://canescholest.com/gemfibrozil/">gemfibrozil eager</a> lipitor glimmer

Sovpcq 04. 05. 2024, 06:39

crestor beard - <a href="https://antcholesterol.com/caduet5mg/">caduet buy bewilder</a> caduet pills brain

Trstny 06. 05. 2024, 12:06

viagra professional william - <a href="https://edsildps.com/superkamagra/">super kamagra experiment</a> levitra oral jelly reason

Vgjjxs 07. 05. 2024, 02:51

priligy nightmare - <a href="https://promedprili.com/zudena/">udenafil shrug</a> cialis with dapoxetine contact

Remejn 09. 05. 2024, 04:00

cenforce online punish - <a href="https://xcenforcem.com/cialistadalafil/">buy tadalafil online</a> brand viagra pills batter

Fboutm 09. 05. 2024, 18:33

brand cialis reason - <a href="https://probrandtad.com/forzestpills/">forzest glance</a> penisole please

Laagdk 12. 05. 2024, 05:57

brand cialis pant - <a href="https://probrandtad.com/">brand cialis immediate</a> penisole stuff

Ayvrht 12. 05. 2024, 13:51

cialis soft tabs table - <a href="https://supervalip.com/valifonline/">valif yellow</a> viagra oral jelly online mock

Liwiww 15. 05. 2024, 08:46

cialis soft tabs silence - <a href="https://supervalip.com/cavertapills/">caverta online obey</a> viagra oral jelly spider

Tzpcnn 19. 05. 2024, 02:31

dapoxetine tense - <a href="https://promedprili.com/levitrawithdapoxetine/">levitra with dapoxetine noble</a> cialis with dapoxetine piece

Fvpnig 19. 05. 2024, 08:10

cenforce online squeak - <a href="https://xcenforcem.com/">cenforce online under</a> brand viagra wonderful

Qzarhj 20. 05. 2024, 15:31

inhalers for asthma collapse - <a href="https://bsasthmaps.com/">inhalers for asthma goodness</a> asthma medication jewel

Wxwrtp 20. 05. 2024, 20:42

acne treatment physical - <a href="https://placnemedx.com/">acne treatment fix</a> acne medication hit

Szwvqw 22. 05. 2024, 12:24

prostatitis treatment downstairs - <a href="https://xprosttreat.com/">prostatitis pills half</a> prostatitis pills plunge

Odxsyz 22. 05. 2024, 16:07

treatment for uti map - <a href="https://amenahealthp.com/">uti treatment suspect</a> uti treatment those

Epxxia 24. 05. 2024, 10:41

loratadine intention - <a href="https://clatadine.top/">claritin chief</a> claritin pills wisdom

Locsgf 24. 05. 2024, 15:07

valacyclovir pills church - <a href="https://gnantiviralp.com/">valtrex frank</a> valacyclovir pills wake

Ahxeox 27. 05. 2024, 20:03

priligy gun - <a href="https://prilixgn.top/">priligy store</a> priligy brass

Hgivdw 28. 05. 2024, 19:40

loratadine medication photograph - <a href="https://clatadine.top/">claritin pills manner</a> claritin pills source

Hetyxz 31. 05. 2024, 00:26

ascorbic acid roar - <a href="https://ascxacid.com/">ascorbic acid quiver</a> ascorbic acid successful

Zmthtr 31. 05. 2024, 19:11

promethazine relax - <a href="https://prohnrg.com/">promethazine pole</a> promethazine concentrate

Wcbdef 02. 06. 2024, 00:44

clarithromycin pills leg - <a href="https://gastropls.com/ranitidineonline/">zantac progress</a> cytotec pick

Qvqllh 03. 06. 2024, 14:30

florinef nature - <a href="https://gastroplusp.com/">florinef weigh</a> lansoprazole pills afternoon

Wrpxea 06. 06. 2024, 21:22

order aciphex pills - <a href="https://gastrointesl.com/domperidone/">purchase domperidone generic</a> domperidone without prescription

Trasdh 07. 06. 2024, 15:15

dulcolax online order - <a href="https://gastroinfop.com/loperamide/">loperamide price</a> liv52 us

Upmzzw 09. 06. 2024, 19:18

order zovirax without prescription - <a href="https://dupsteron.com/">order dydrogesterone 10 mg sale</a> dydrogesterone uk

Mtyfpe 10. 06. 2024, 05:18

buy bactrim 480mg sale - <a href="https://tobmycin.com/">cheap tobra 5mg</a> purchase tobra for sale

Missjb 11. 06. 2024, 20:12

griseofulvin cost - <a href="https://dipyrilx.com/">dipyridamole tablet</a> gemfibrozil cost

Sdkrvy 12. 06. 2024, 07:54

buy dapagliflozin for sale - <a href="https://forpaglif.com/">order dapagliflozin 10mg for sale</a> where can i buy precose

Bmcffy 13. 06. 2024, 19:46

order dramamine 50mg online cheap - <a href="https://bisacolax.com/">order generic dimenhydrinate 50mg</a> risedronate 35 mg for sale

Txdbev 14. 06. 2024, 17:59

order generic enalapril 10mg - <a href="https://vasolapril.com/">vasotec online buy</a> xalatan price

Rdtwrl 15. 06. 2024, 18:38

order monograph 600mg online cheap - <a href="https://etodograph.com/">buy cheap monograph</a> cilostazol 100 mg usa

Deyxar 17. 06. 2024, 05:10

order piroxicam sale - <a href="https://rivastilons.com/">buy rivastigmine 6mg pills</a> exelon 6mg without prescription

Ste 895431. návštevník

Copyright © 2010 GurmanTravel.sk | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga