Domov sipka Cestovanie sipka Južné Francúzsko

Najnovšie

Slovinsko

03. 01. 2014

SLOVINSKO Slovinsko, krajina tri hodiny cesty od nás. Väčšina si povie, čo tam, malé pobrežie, nejaké hory a čo. Pritom je to...

Normandia II.

31. 10. 2013

NORMANDIA II. Normandia je kombináciou niekoľko sto kilometrov nádherného pobrežia vrátane pláží, kde sa vylodili spojenci v roku...

Normandia I.

31. 10. 2013

NORMANDIA 1. Narodil sa tu Viliam Dobyvateľ, Maupassant, syr Camembert a upálili tu Johanku z Arcu. Žili tu Vikingovia, Richard Levie Srdce,...

Cestovanie

Južné Francúzsko

01. 12. 2012, 22:30
Južné Francúzsko - Languedoc – Roussillon a Midi Pyrénées

Južné Francúzsko je známe pre svoju krajinu, legendárne gastronomické potešenie a bohatú kultúru. Tiahne sa od rieky Rhôny po Pyreneje, je to jedna z najstarších provincií Európy, a jedna z najviac úrodných oblastí. Languedoc je oblasť s najväčšou produkciou vína na svete. Ponúka celý rad pamiatok a miest, takmer bezkonkurenčne vo Francúzsku, vrátane rímskych zrúcanín, hradov, stredovekých miest na kopcoch a prímorských stredísk. Charakter krajiny a jej kultúry, medzi Stredozemným morom, Rhônou a Pyrenejami ovplyvnili Gréci, Rimania, Vizogóti, Španieli, Arabi, Kelti a križiaci. Všetci tu zanechali trvalé stopy a pamiatky, ktoré obdivujú ročne milióny turistov. Obidva regióny sú odlišné a každý ponúkol svetu niečo iné. Languedoc má 300 slnečných dní do roka, 200 km piesočných pláži, najväčšiu produkciu vína na svete, v mestečku Castelnaudary vzniklo fazuľové jedlo cassoulet, úžasné pevnosti, jedny z najkvalitnejších ústric na svete z mestečka Bouzigues a piráta Barbarossu. Midi Pyrénées ponúkli svetu okrem nádhernej prírody, syr roquefort, husaciu pečienku fois grass, armagnac, maliara Toulousse-Lautreca a d´Artagnana. Sú tri mimoriadne veci, ktoré ich spájajú – úžasné Pyreneje, katarské kráľovstvo, krvavo a brutálne zničené v trinástom storočí a kačica /najmä produkty z nej/. Precestujme si tieto regióny a navštívme niektoré z množstva zaujímavých miest.
Začneme chránenou pamiatkou UNESCO a jedným z troch najnavštevovanejších miest vo Francúzsku a najnavštevovanejšou pevnosťou v Európe /priemerne 3 milióny návštevníkov ročne/ Carcassonne. Keď sa priblížite k opevneniu, zacítite zvláštny pocit, neviete či sa máte smiať alebo plakať, či si z vás niekto nerobí srandu a rýchlo sa pozriete do mapy, či ste naozaj vo Francúzsku a nie v Hollywoode prípadne v Disneylande. Nie nadarmo tu Walt Disney hľadal inšpiráciu a natáčali tu najhoršieho Robina Hooda s Kevinom Costnerom. Dvojité hradby majú 3 km a 52 veží. Mesto bolo postavené na ruinách bývalej rímskej pevnosti „ la cite“. Neskôr bolo obsadené Saracénmi a Vizigótmi. V 13.storočí bolo svedkom križiackej výpravy proti katarom a vyrabované križiakmi. Po vytýčení hranice medzi Francúzskom a Španielskom stratilo vojenský význam a do mesta sa nasťahovali obchodníci s vínom a látkami. Pred rozpadnutím ho zachránil v roku 1844 architekt Viollet-le-Duc, ktorý zrekonštruoval hradby do dnešnej podoby. V „la cite“ je množstvo drahých hotelov, reštaurácii rôznych cenových úrovní a veľa obchodíkov so suvenírmi. Ak mesto navštívite s malými deťmi, tak vám budú veľmi povďačné, ale vaša peňaženka zaplače.
Oblasť Minervois a mesto Minerve
Nádherná, divoká, magická, plná histórie /škoda, že tej krvavej/ a výborného vína, taká je oblasť Minervois. Centrom oblasti je mesto Minerve, stojace na skale, dookola obklopené kaňonom s riekou. Do mesta sa dá vstúpiť len po dvoch mostoch a bez áut. Mesto sa zapísalo do histórie v roku 1210, keď ho obkľúčili križiaci a upálili 140 katarov, ktorí sa odmietli vzdať. Dnes je Minerve oveľa veselšie. Môžete sa prechádzať úzkymi kamennými uličkami, v ktorých sú obchody so starožitnosťami, keramikou a vínom. Za návštevu stojí románsky kostol Saint Etienne z 11.storočia s oltárom z roku 456. Keď vám vyhladne a vysmädne, navštívte reštauráciu „ La Terrasse“ so skvelou kuchyňou. Určite nezabudnite ochutnať muškátové víno Muscat de Saint-Jean-de-Minervois, ktoré je najlahodnejším mokom v oblasti. Minervois je plná divokej prírody a krásnych stredovekých dedín. Jednou z nich je Caunes-Minervois, ktorú tvoria strmé, úzke a kamenné uličky, farebné kamenné domy, všetko okolo veľkého opátstva z 8.storočia. Ďalšou zaujímavosťou je 5 metrový menhir osamotene stojaci v poli pri Malves-en-Minervois.
Pont du Gard
Pont du Gard je akvadukt postavený Rimanmi v 1.storočí n.l. Jeho výška je 49 metrov a je najvyšší na svete. Pôvodne bol dlhý 49 kilometrov a denne tadiaľ pretieklo 20000 m3 vody. Je obdivovaný ako inžinierske ale aj umelecké dielo. Oblúky majú 25 metrov a skladá sa z ťažkých kvádrov, ktoré sú k sebe pospájané bez malty. Do areálu sa platí vstupné, je tam niekoľko predražených občerstvovacích zariadení. Oplatí sa prejsť niekoľko km a natrafíte na skvelú reštauráciu „La Rive Gauche“ s vynikajúcim menu.
Katarské hrady /o samotných kataroch v inom článku/
Keď sa rozhodnete spojiť históriu s turistikou, navštívte pozostatky katarských hradov. Pri návšteve si nezabudnite pevnú obuv, lebo tie najzachovalejšie a najznámejšie sú na vysokých skalách, ako orlie hniezda. Nájdete ich ľahko, lebo na celom území uvidíte tabuľky s nápisom Le Pays Cathare. Medzi najznámejšie patria Chateau Montségur, hlavný katarský hrad dobytý v roku 1244. Chateau de Peyrepertuse, postavený v 11.storočí, bol najväčšou pevnosťou v Languedocu. Stojí na skale vo výške 800 metrov. Chateau de Puivert stojací vo výške 605 metrov. Chateau de Queribus, stojaci na vrchole skaly vysokej 730 metrov a je viditeľný z veľkej diaľky. Toto je len niekoľko z veľkého počtu hradov, viac či menej zachovalých.
Albi
Jedno z najúchvatnejších miest južného Francúzska. Dostane vás nielen svojou históriou, ale najmä architektúrou, je postavené z tehál. Mestu dominuje gotická katedrála Ste-Cécile, postavená v 13.storočí. Je najväčšou tehlovou stavbou na svete. V jej blízkosti stojí biskupský palác Palais de la Berbie, postavený v 13.storočí, nachádza sa v ňom múzeum slávneho rodáka maliara Toulouse-Lautreca. Ale nielen tieto dve fascinujúce stavby tvoria Albi. Treba sa poprechádzať po labyrinte starého mesta „la viel Albi“, ktoré vám ponúkne celý rad nádherných architektonických stavieb.
Pezenas
Atraktívne staré mesto, ktoré nezničil moderný rozvoj. Poprechádzajte sa úzkymi uličkami a obdivujte nádherné šľachtické domy zo 16.-18.storočia. Mesto bolo pre svoje časté slávnosti prezývané Versailles Languedocu. Zaujímavú prechádzku pripravilo miestna informačná kancelária, po celom meste sú číslom označené najzaujímavejšie stavby, a tak sa ľahko zoznámite s celým mestom. V Pezenas žil niekoľko rokov Moliére so svojou divadelnou spoločnosťou.
Perpignan
Zaujímavé a trochu iné, tak by sa dalo charakterizovať toto mesto na juhu Francúzska. Ešte na prelome 13.-14.storočia bolo druhým hlavným mestom Mallorky. Je tu poznať veľký vplyv Katalánska a to najmä v jazyku a v gastronómii. Ráz mesta určujú najmä prisťahovalci zo severnej Afriky, Španielska a Portugalska. Zistíte to, keď opustíte centrum mesta plného obchodov a reštaurácii a zabočíte do odľahlých uličiek, zrazu sa ocitnete v úplne inom svete. Ošarpané domy, špina, z domov počujete kikiríkať kohúta a zaregistrujete skupiny postávajúcich nezamestnaných severoafričanov. V tejto štvrti v uličkách okolo Place Cassaneys sa koná každú sobotu a nedeľu severoafrický trh. Z historických pamiatok sa v meste oplatí pozrieť katedrálu St-Jean z 15.storočia a palác Mallorských kráľov.
Narbonne
Mesto má už slávne časy za sebou. Bolo hlavným mestom Rímskej provincie Gallia Narbonnesis. Po opustení mesta Rimanmi sa tu vystriedali Vizigoti, Arabi a Burgunďania. V súčasnosti je to rušné 50000 mesto s niekoľkými cirkevnými pamiatkami. Najväčšími sú katedrála Saint-Just, ktorá je najvyššia francúzska gotická stavba. Stavať sa začala v 13.storočí, ale okrem krížovej chodby zostala nedokončená. Ďalšou zaujímavou stavbou je gotický arcibiskupský palác. Pre milovníkov mora a pláží leží neďaleko turistické mestečko Narbonne plage. Nachádza sa tam predajňa vín francúzskeho herca Pierre Richarda a skvelá rybia reštaurácia Le Pirates.
Beziers
Tiché, pokojné a vínom presiaknuté mesto. V Languedocu je Beziers známe pre dve veci, víno a býčie zápasy. Najznámejšou stavbou viditeľnou z diaľky je románsky kostol Saint-Nazaire z roku 1209. Počas križiackej výpravy proti katarom bol vypálený križiakmi. V 15.storočí bol obnovený v gotickom štýle a pristavený kláštor. V meste žije veľká severoafrická komunita a nájdete tu niekoľko tuniských, marockých a alžírskych reštaurácií a bistier.
Gruissan
Jedna z najkrajších dedín vo Francúzsku. Stredoveká dedina rybárov a vinárov, ktorej staré ulice sú postavené do kruhu okolo hradu a veže Barbarossa. Veža má meno po slávnom pirátovi Barbarossovi, ktorý určitú dobu spravoval mesto a okolie so súhlasom kráľa ako obrana proti arabským pirátom. V meste je rybársky prístav, v zachovalých stredovekých domoch obchodíky a galérie.
Aigues – Mortes
Stredovekú pevnosť dal postaviť v roku 1240 kráľ Ludovít IX.. Mala slúžiť ako stredomorský prístav. Jeho nasledovníci Filip Smelý a Filip Atraktívny dokončili opevnenie vysoké 11 metrov a dlhé 1634 metrov s vežami a bránami. Nakoľko bola pevnosť postavená v oblasti močiarov, piesku a vody, prístupové cesty postupne zanikli a pevnosť stratila na význame. V súčasnosti je turistami navštevovaná pre svoje zachovalé hradby, kamenné uličky v ktorých dominujú reštaurácie a obchody. Na úpätí hradieb sa nachádza najstaršia soľná panva v Stredomorí tzv.Camelles. Na 7000 hektároch sa ťaží svetoznáma morská soľ La Baleine.
Nimes
Historické mesto Nimes je domovom mnohých svetoznámych pamiatok a turistických atrakcií. Najznámejšou je Les Arénes. Rímska aréna postavená v 2.storočí n.l., je najlepšie zachovalou rímskou stavbou, porovnateľná s Rímskym koloseom. Vnútorné rozmery má 133x101 metrov a v hľadisku môže zasadnúť 24000 divákov. Pôvodne tu bývali zápasy gladiátorov, v súčasnosti sa používa na býčie zápasy, jazzové a rockové koncerty a opery. Ďalšou pamiatkou je Maison Carrée – Rímske fórum. Stavba bola postavená asi v 1.storčí pred n.l.za vlády cisára Augusta. Z fóra sa zachoval len elegantný chrám o veľkosti 25x12 metrov a je považovaný za jeden z najzachovalejších rímskych chrámov na svete. Samotné mesto je príjemné a rušné, dá sa po ňom prechádzať hodiny /skoro celé centrum je pešia zóna/, blúdiť po uličkách plných obchodov, galérii a reštaurácii.
Foix
Dominantou a ústredným bodom histórie mesta je hrad. Chateaux de Foix bol postavený v 7.storočí. Počas križiackej výpravy proti katarom bol štyrikrát obliehaný križiakmi, ale nikdy nebol dobytý. V meste sa zachovalo množstvo starých uličiek s domami zo 14.-16.storočia. Cez leto v meste bývajú africké trhy s množstvom zaujímavých výrobkov aj s vystúpeniami afrických umelcov.
Saint – Bertrand – de – Comminges
Neďaleko španielskych hraníc, na predhorí Pyrenejí sa nachádza jeden zo skvostov architektúry vo Francúzsku. Saint-Bertrand-de-Comminges je opevnená dedina. Úzke uličky, tehlovo-drevené domy zo 16.storočia, všetky postavené v tesnej blízkosti katedrály Sainte Marie. Stavba je postavená v troch architektonických štýloch. Románska časť kostol a kláštor z 12.storočia, gotická časť zo 14.storočia, renesančná spolu s organom zo 16.storočia. Prístup do dediny je len peši, autá majú vstup zakázaný. V dedine je niekoľko reštaurácii, obchodov so suvenírmi a s regionálnymi výrobkami. Keď dostanete hlad, navštívte Creperie Restaurant la Bergerie. Pár kilometrov od Saint-Bertrand-de-Cominges leží dedina Valcabrére, kde na konci medzi cyprišmi a cintorínom stojí nádherný románsky kostol Saint-Just z 12.storočia. Od kostola je nádherný výhľad práve na katedrálu Sainte Marie.

Diskusia

Meno

Text

Napíšte do spodného políčka slovo: gurmantravel

Lia 02. 02. 2014, 21:12

Dobry den, Toto leto sa chystame s rodinou pozriet mnohe miesta, ktore spominate v clanku, preto dakujem za info.Lia-frankofilka

Nlxdlj 11. 03. 2024, 18:45

buy atorvastatin 20mg for sale <a href="https://lipiws.top/">atorvastatin 40mg for sale</a> order lipitor 80mg pill

Ujehqn 14. 03. 2024, 12:03

baycip sale - <a href="https://cipropro.top/augmentin500/">clavulanate ca</a> brand augmentin 375mg

Qkqgvv 14. 03. 2024, 13:35

order baycip online - <a href="https://metroagyl.top/clindamycin/">septra generic</a> buy clavulanate tablets

Vhdvbs 17. 03. 2024, 09:25

flagyl 400mg for sale - <a href="https://metroagyl.top/keflexcapsule/">amoxil price</a> azithromycin 250mg sale

Svyjxc 17. 03. 2024, 17:31

order ciplox 500mg generic - <a href="https://septrim.top/erythromycin/">buy erythromycin 250mg generic</a> purchase erythromycin online

Xanmxn 19. 03. 2024, 14:16

valacyclovir 1000mg uk - <a href="https://gnantiviralp.com/zovirax/">order generic zovirax 400mg</a> buy acyclovir generic

Niolhm 19. 03. 2024, 21:36

ivermectin for covid - <a href="https://keflexin.top/sumycin/">sumycin tablet</a> sumycin 250mg ca

Nfghcb 21. 03. 2024, 15:55

flagyl us - <a href="https://metroagyl.top/">flagyl without prescription</a> buy zithromax 500mg online cheap

Qolrli 21. 03. 2024, 19:47

where can i buy ampicillin <a href="https://ampiacil.top/penicillinused/">penicillin generic</a> cheap amoxil without prescription

Hxilcf 23. 03. 2024, 07:13

furosemide pills - <a href="https://antipathogenc.com/prograf/">tacrolimus 5mg for sale</a> captopril 25mg for sale

Ukgjml 25. 03. 2024, 17:29

buy glucophage 1000mg sale - <a href="https://gnantiacidity.com/">buy glucophage tablets</a> buy lincomycin pill

Iopmjn 26. 03. 2024, 13:10

retrovir order - <a href="https://canadiangnp.com/epivir/">oral epivir</a> order allopurinol 100mg generic

Zjmdsu 28. 03. 2024, 02:42

clozapine cheap - <a href="https://genonlinep.com/coversyl/">buy perindopril generic</a> buy pepcid generic

Ngdxgr 29. 03. 2024, 14:05

quetiapine ca - <a href="https://gnkantdepres.com/eskalith/">cheap eskalith pills</a> order eskalith pills

Wdcjnv 30. 03. 2024, 19:56

purchase anafranil generic - <a href="https://antdeponline.com/sinequan/">buy doxepin 25mg generic</a> brand doxepin 75mg

Rrunzl 31. 03. 2024, 14:02

order generic hydroxyzine 25mg - <a href="https://antdepls.com/buspar/">buspirone 5mg for sale</a> endep where to buy

Okjkhz 03. 04. 2024, 23:25

augmentin 625mg pill - <a href="https://atbioinfo.com/ampicillin/">purchase ampicillin pills</a> order baycip generic

Lphlhy 04. 04. 2024, 04:49

cheap amoxil - <a href="https://atbioxotc.com/cefadroxil/">buy cefadroxil 500mg generic</a> buy ciprofloxacin 1000mg without prescription

Zxhcyr 09. 04. 2024, 14:03

cost cleocin 300mg - <a href="https://cadbiot.com/cefpodoxime/">buy generic cefpodoxime</a> buy cheap generic chloromycetin

Gzxmyd 09. 04. 2024, 21:32

buy zithromax paypal - <a href="https://gncatbp.com/aciprofloxacin/">buy ciplox 500 mg sale</a> ciplox pills

Ivznqd 12. 04. 2024, 14:41

ivermectin india - <a href="https://antibpl.com/szdoryx/">buy doryx tablets</a> cheap cefaclor 500mg

Hiwtxk 13. 04. 2024, 05:15

albuterol drug - <a href="https://antxallergic.com/xsseroflo/">buy generic seroflo</a> theophylline 400 mg cheap

Rnoeld 15. 04. 2024, 14:35

desloratadine 5mg price - <a href="https://rxtallerg.com/beclomethasone/">order beclomethasone nasal spray</a> albuterol oral

Jinkfq 15. 04. 2024, 14:45

depo-medrol for sale - <a href="https://ntallegpl.com/getazelastine/">buy astelin 10ml online</a> astelin sprayers

Otkccl 17. 04. 2024, 14:16

buy micronase without prescription - <a href="https://prodeprpl.com/">order generic glyburide</a> dapagliflozin medication

Wjdejj 19. 04. 2024, 15:00

cheap prandin - <a href="https://depressinfo.com/">repaglinide for sale online</a> empagliflozin 10mg price

Erceuf 19. 04. 2024, 17:06

order metformin 500mg without prescription - <a href="https://arxdepress.com/sitagliptin50/">buy generic sitagliptin</a> pill acarbose 50mg

Ste 870109. návštevník

Copyright © 2010 GurmanTravel.sk | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga