Domov sipka Cestovanie sipka Slovinsko

Najnovšie

Slovinsko

03. 01. 2014

SLOVINSKO Slovinsko, krajina tri hodiny cesty od nás. Väčšina si povie, čo tam, malé pobrežie, nejaké hory a čo. Pritom je to...

Normandia II.

31. 10. 2013

NORMANDIA II. Normandia je kombináciou niekoľko sto kilometrov nádherného pobrežia vrátane pláží, kde sa vylodili spojenci v roku...

Normandia I.

31. 10. 2013

NORMANDIA 1. Narodil sa tu Viliam Dobyvateľ, Maupassant, syr Camembert a upálili tu Johanku z Arcu. Žili tu Vikingovia, Richard Levie Srdce,...

Cestovanie

Slovinsko

03. 01. 2014, 22:42
SLOVINSKO

Slovinsko, krajina tri hodiny cesty od nás. Väčšina si povie, čo tam, malé pobrežie, nejaké hory a čo. Pritom je to príjemná destinácia na 5-6 dňový predĺžený víkend. Pozrime si niekoľko základných miest na návštevu, ale aj niektoré zaujímavosti, ktoré určite stoja za návštevu. Našu cestu začneme v meste Maribor.

MARIBOR
Mesto živých ulíc a námestí, kde sa história a tradícia snúbi s dynamikou a súčasnosťou. Najstaršia časť mesta vás očarí na prvý pohľad. Prezrite si zvyšky mestských hradieb, námestie Grajska trg s hradom a múzeum, námestie Glavni trg s morovým stĺpom a radnicou, katedrálu biskupa Slomšeka s rozhľadňou, židovskú synagógu, galériu výtvarného umenia a mnoho ďalších zaujímavostí. O Maribore by sa dalo povedať, že je mestom vína a gastronómie. Okolie mesta je plné viníc, v meste je jedna z najstarších vinných pivníc v Európe, konajú sa tu vinárske a kulinárske festivaly. Trhy v meste sú plné domácich, regionálnych a sezónnych potravín. Maribor je v spoločnosti Európskych miest, ktoré sú známe svojou jedinečnosťou, tradíciou a kvalitnou ponukou. Opúšťame Maribor a navštívime tri zaujímavé miesta v jeho okolí.


SLOVENSKA BISTRICA
Jedno z najstarších miest v Slovinsku. Jadro mesta je postavené okolo kedysi rušnej cesty Viedeň – Terst. Prechádzka mesta vám nezaberie veľa času, ale oplatí sa. Môžete si prezrieť kostoly sv. Jernej, Márie sedembolestnej a sv. Jozefa a hrad zo 14.storočia.PTUJSKA GORA
Pútnický kostol Matky božej stojí na vrchole 352 metrov vysokého kopca, z ktorého je nádherný výhľad na okolie. Kostol bol postavený v rokoch 1398 – 1420 štajerskou šľachtou. Ptujska Gora je súčasťou pútnickej cesty začínajúcej v poľskej Čenstochovej, pokračujúcej slovenskou Levočou a rakúskym Mariazellom. Nájdete tam množstvo unikátnych gotických diel z 15.storočia. Keď vás pochytí hlad, navštívte hneď pri kostole bar Ptujska Gora. Majú tam síce len päť jedál, ale z poctivej domácej kuchyne.

PTUJ
Mesto bohaté na históriu a víno je najstarším zdokumentovaným mestom v Slovinsku. Jeho história siaha až do doby kamennej. Postupne sa tu vystriedali Rimania, Húni, Avari, knieža Pribina, Rakúšania. Mesto zažilo vzostupy aj pády, turecké nájazdy, veľké požiare, záplavy a epidémie. Dnes je dôležitým ekonomickým centrom, bohatou kulinárskou ponukou, vinných pivníc a termálnych prameňov. Poprechádzať sa po starom meste, aj keď nie je veľké, stojí za to. Úzke kamenné uličky, staré domy, na ktorých si môžete všimnúť množstvo románskych a gotických prvkov. Medzi najznámejšie pamiatky patria románska bazilika sv.Juraja na námestí Slovenski trg z 12.storočia, pri bazilike nájdete mestskú vežu zo 16.storočia a pred ňou rímsky náhrobok – Orfeov pamätník z 2.storočia. Nad mestom stojí Ptujský hrad, ktorého najstaršia časť pochádza z 10.storočia. V súčasnosti je tam múzeum. Z nádvoria je krásny výhľad na celé mesto Ptuj. Pri prechádzke mestom nezabudnite navštíviť kaviareň a penzión Muzikafe. Príjemný mladý personál, dobré ubytovanie, skvelá káva a to všetko vo veľmi zaujímavom dizajne. Presunieme sa smerom na juh a prídeme do hlavného mesta Ľubľana.

ĽUBĽANA
Mesto leží v srdci Slovinska, centrum má jednoduchý vjazd z diaľnice. Ľubľana je pozoruhodná svojou bohatou tradíciou, mladistvou vitalitou, citom pre kultúru, zábavu a množstvom zelene. Zachovala si dôkazy zo všetkých piatich tisícročí svojej histórie. Dominantou mesta je hrad, stojací nad mestom. Po návšteve zistíte ,že najkrajší je pri pohľade zdola a najzaujímavejšia je lanovka, ktorá vás hore vyvezie. Takto katastrofálne zrekonštruovaný hrad je málo kde vidieť. Hrubé hrdzavé železné podpery, veľké presklené vchody do jednotlivých častí, hrôza. Zato staré centrum mesta je krásne. Centrálnym miestom je Trojmostovje / tri mosty /. Zaujímavé prepojenie starého kamenného mosta z roku 1842 s dvoma ďalšími od svetoznámeho slovinského architekta Joža Plečnika z roku 1931. Staré mesto je prehliadkou krásnych stavieb, kostolov, galérii. Centrom života sú uličky v okolí rieky Ljubljanice s množstvom kaviarni, stánkov so suvenírmi a dielami drobných remeselníkov. Keďže Ľubľana leží v strede Slovinska, je najvhodnejšou základňou na objavovanie krajiny. Vyberieme sa na západ do podhoria Julských Álp k dvom prírodným zaujímavostiam, Bledskému a Bohinjskému jazeru.

BLEDSKÉ JAZERO
Asi najznámejší symbol Slovinska. Nájdete ho na obaloch všetkých sprievodcov, pohľadniciach, proste všade. Slovinsko má len jeden ostrov a ten je práve na tomto jazere. Ostrov pôvodne slúžil starým Slovanom na uctievanie bohyne lásky a plodnosti Živa. V 15.storočí na ostrove postavili kostol Panny Márie a mesto Bled s jazerom sa stali pútnickým miestom, čo mu v stredoveku prinieslo rozvoj. V 19.storočí pútnikov vystriedali turisti najmä zásluhou švajčiarskeho hydropathistu Arnolda Rikla, ktorý zistil, že mierne podnebie pri jazere a termálne vody sú zdraviu prospešné. Miestni ľudia sa toho chytili a v okolí jazera vzniklo množstvo kúpeľov, hotelov a penziónov. Začiatkom 20.storočia bol Bled považovaný za najkrajšie kúpele rakúskeho cisárstva a schádzala sa tu európska aristokratická elita. Nad jazerom na 100 metrovej skale stojí Bledsky hrad, postavený okolo roku 1011. V súčasnosti je tam múzeum historického vývoja Bledu, múzeum tlačiarenstva a zámocká vinná pivnica. Pár kilometrov ďalej leží Bohinjské jazero.

BOHINJSKÉ JAZERO
Je najväčšie prírodné jazero v Slovinsku. Jazero je vhodné pre milovníkov vodných športov vo všetkých ročných obdobiach. V teplejších mesiacoch sa tu dá plávať, surfovať, jazdiť na kajaku a kanoe, rybárčiť alebo sa potápať. Môžete zažiť nádhernú panoramatickú jazdu výletnou loďou, alebo sa len tak poprechádzať okolo jazera. Je dobrým východzím bodom k turistickým prechádzkam napr. k vodopádu a jaskyni Govič, alebo do osem kilometrového údolia Triglavských jazier, jednej z najkrajších častí Julských Álp. Na východnom brehu jazera stojí gotický kostol sv.Jána Krstiteľa. Prvá písomná zmienka je z roku 1464, ale podľa odborníkov je starší. Na západe navštívime aj dve historické zaujímavosti Predjamský hrad a mesto Škofja Loka.

PREDJAMSKÝ HRAD
Zaujímavý a romantický po všetky štyri ročné obdobia. Tajomný a nedobytný hrad zasadený do 123 metrového útesu sa prvý krát spomína v roku 1202. Najznámejším obyvateľom bol rytier Erazo v 15.storočí, ktorý sa búril cisárskej svojvôli. Je to osoba opradená legendami, jedna hovorí ako o vášnivom, krásnom, ušľachtilom rytierovi a druhá ako o banditovi, lúpežnom rytierovi, ktorý nakoniec našiel smrť na záchode. Navštívte tento zaujímavý hrad, ktorého súčasťou je aj jaskyňa a spravte si názor sami.

ŠKOFJA LOKA
Škofja Loka je považované za najkrajšie stredoveké mesto v Slovinsku. Prvá zmienka je z roku 973, keď bolo mesto pridelené biskupom z Freisingu. Mesto má bohatú a drsnú históriu. Vypálil ho vojvoda Ján Vítovec, vyrabovali Turci, bolo tu niekoľko roľníckych povstaní, zničilo ho zemetrasenie a mor. Nad mestom stojí hrad Loka, postavený okolo roku 1202. Medzi najznámejšie stavby v meste patria kostol sv.Jakuba z 15.storočia, vyše 600 rokov starý Kapucínsky most, kapucínsky kostol s kláštorom a ďalšie pamiatky , ktoré dodávajú tomuto mestu úžasnú atmosféru. Vydajme sa smerom na juh k pobrežiu, ale ešte sa zastavme v dedinke Hrastovlje.

HRASTOVLJE
Vinárska dedinka Hrastovlje leží vložená medzi skalnatými kopcami asi 18 km od mora. Medzi vinicami, kde sa pestujú miestne odrody hrozna, biela Malvazija a červený Refošk a vyrába vynikajúci Tropinovec /vínovica/, je postavená unikátna pamiatka. Románsky kostol Najsvätejšej trojice, postavený v 12.-14.storočí s freskami z 15.storočia. V 16.storočí bol opevnený proti nájazdom Turkov hradbami s nárožnými vežami. Interiér je úplne vyzdobený naratívnymi freskami od Jana Kastava. Obrazy pomáhali negramotným pochopiť príbehy zo svätého zákona, pašie a životy svätých. Pani, ktorá to má na starosť, vám pustí CD s nahratým 20 minútovým komentárom, ktorý vás prevedie všetkými freskami /majú aj v češtine/. Vstupné sa neplatí, od pani si môžete kúpiť domáce víno a Tropinovec. A presúvame sa k moru. Slovinsko má malé pobrežie na ktorom sú tri zaujímavé mestá – Piran, Izola, Koper.

PIRAN
Najzachovalejšia kultúrna pamiatka Slovinskej Istrie. Architektúra mesta je ovplyvnená Benátskou republikou, ktorá zanechala stopy vo väčšine Istrijských miest. Piran si zachoval stredovekú štruktúru, úzke krivolaké uličky, domy schúlené vedľa seba, rastúce v kaskádach, kontakt s morom, niekoľko námestí a kostolov. V samom centre sa nachádza námestie Tartini, pomenované po slávnom skladateľovi a huslistovi, ktorého socha stojí na námestí. Nad mestom stojí kostol sv.Juraja, patróna Piranu. V meste je množstvo obchodíkov miestnych remeselníkov, niekoľko kaviarní a reštaurácii. Pozor do mesta sa nedostanete autom, treba zaparkovať na kopci nad mestom v podzemnej garáži.

IZOLA
V starom stredomorskom meste Izola sa spája tradícia rybolovu a vinárstva s tajomnými stopami minulosti a príjemného charakteru súčasnosti. Duch Stredomoria tu cítiť na každom kroku, pri prechádzke úzkymi stredovekými uličkami, sledovaním lodí v prístave, ochutnávkou plodov mora a dobrého miestneho vína. Múzea, galérie a ateliéry vás zavedú do sveta Istrijského umenia a remesiel.

KOPER
Mesto s tisícročnou tradíciou, je typickým príkladom benátskej architektúry, zo zlatého veku gotiky a renesancie. Nájdete tu významné historické pamiatky – najväčšiu slovinskú katedrálu sv.Nazariova zo 14.storočia, Pretoriánsky palác z 15.storočia a Karmínovú rotundu z 12.storočia. Keď k tomu primiešame úzke uličky a v nich obchodíky miestnych remeselníkov, ochutnávku miestnych pokrmov a vín, prístav plný lodí, tak dostanete ukážku typického Istrijského mesta a života.

Zastavme sa a vychutnajme si ešte dva zaujímavé objekty, kláštory Stična a Staré Slemeno.

KLÁŠTOR STIČNA
Cisterciánsky kláštor postavený v roku 1132, je jednou z najväčších kultúrnych, cirkevných a architektonických pamiatok v Slovinsku. Nakoľko kláštor je funkčný a žijú tu mnísi, návštevu si treba naplánovať dopredu. Dá sa tu navštíviť slovinské múzeum kresťanstva so sprievodcom a baziliku Bolestnej matky božej bez sprievodcu. V areáli je obchodík, kde nájdete množstvo čajov, byliniek, likérov, sirupov a ďalších produktov, ktoré vyrábajú miestni mnísi.

KLÁŠTOR STARÉ SLEMENO
Najväčší kartuziánsky kláštor je v súčasnosti zrúcaninou. Založený bol v roku 1160 ako prvý kartuziánsky kláštor mimo Francúzska. Zakladateľom bol Přemysl Otakar III. Traungau. Funkčný bol do roku 1782, keď bol zatvorený výnosom rakúskeho cisára Jozefa II. Aj podľa zrúcanín, ktoré môžete navštíviť, je jasné ,že išlo o impozantný objekt, opevnený hradbami a strážnymi vežami. V súčasnosti v niektorých zrekonštruovaných objektoch bývajú výtvarné workshopy. Pri kláštore stojí najstarší funkčný hostinec v Slovinsku z roku 1467, dostanete v ňom bylinné likéry podľa starých receptov kartuziánskych mníchov.

Niečo o gastronómii
Slovinsko sa vydalo cestou kvalitnej sezónnej regionálnej gastronómie. V mestách a dedinách sú trhy, kde sa predávajú miestne produkty, dovozové ovocie a zeleninu dostanete v supermarketoch, ktoré sú stavané na okrajoch miest. Je tu množstvo malých pekární, mäsiarstiev, cukrární, kaviarní, ktoré si Slovinci nenechali zlikvidovať neregulovanou výstavbou supermarketov. V horských oblastiach prevláda v reštauráciách sýta domáca strava, obľúbené sú pizzerie, čo je dôsledok susedstva s Talianskom. Pri mori je to typická jadranská strava s pleskavicou, čevebčiči, rybami, morskými plodmi /najčastejšie grilované alebo plnené kalamáre/. Slovinsko je známe aj svojimi vínami, ktoré si našli cestu aj k najvýznamnejším odborníkom na svete. Pestujú sa tu mnohé medzinárodné odrody ako Merlot, Cabernet Savignon, Chardonay, Pinot Noir, ale populárne sú aj miestne ako Malvazija, Reškof, Rumeni Muškat, Glera, Klarnica alebo Vitovská Grganja. Čo sa týka piva, najčastejšie dostanete dva domáce druhy Laško a Union.
Slovinsko je destinácia, ktorú sa oplatí navštíviť, asi najlepším časom je mimo letnú sezónu. Morské pobrežie je malé, ale prechádzky pri ňom a návštevy miest stoja určite za to. Väčšina krajiny je horského charakteru a tak turistika tu prekvitá, je tu množstvo turistických chodníkov rôznej náročnosti. Presun po cestách je bezproblémový, diaľnice sú kvalitnejšie než v Rakúsku aj keď cena diaľničnej známky je k množstvu kilometrov vysoká.

Diskusia

Meno

Text

Napíšte do spodného políčka slovo: gurmantravel

Ste 831929. návštevník

Copyright © 2010 GurmanTravel.sk | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga