Domov sipka Cestovanie sipka Normandia I.

Najnovšie

Slovinsko

03. 01. 2014

SLOVINSKO Slovinsko, krajina tri hodiny cesty od nás. Väčšina si povie, čo tam, malé pobrežie, nejaké hory a čo. Pritom je to...

Normandia II.

31. 10. 2013

NORMANDIA II. Normandia je kombináciou niekoľko sto kilometrov nádherného pobrežia vrátane pláží, kde sa vylodili spojenci v roku...

Normandia I.

31. 10. 2013

NORMANDIA 1. Narodil sa tu Viliam Dobyvateľ, Maupassant, syr Camembert a upálili tu Johanku z Arcu. Žili tu Vikingovia, Richard Levie Srdce,...

Cestovanie

Normandia I.

31. 10. 2013, 21:46
NORMANDIA 1.
Narodil sa tu Viliam Dobyvateľ, Maupassant, syr Camembert a upálili tu Johanku z Arcu.
Žili tu Vikingovia, Richard Levie Srdce, Claude Monet.
Je tu najväčšia koncentrácia hradov, kvetov a hovädzieho dobytka.
Je to jediná oblasť vo Francúzsku, kde sa víno nevyrába z hrozna, ale z jabĺk.
Na najzápadnejšom mieste vám francúzskych operátorov nahradí operátor zo 40 km vzdialeného ostrova Guernsey, kde za odoslané dáta 1 MB zaplatíte 19,878 eur namiesto francúzskych 0,54 eura.
Svoje stopy tu zanechali velikáni architektúry Francois Mansart, August Perret a Oscar Niemeyer.
Normandia leží západne od Paríža. Svojskú atmosféru dopĺňa množstvo kvetín, pastviny plné dobytka, jablčné sady, nádherné pláže, veľa hradov, bohatá história a zaujímavá gastronómia. Prejsť celú Normandiu, tak aby ste spoznali všetko, dá veľa práce a chce to veľa času. Priblížim vám niektoré najznámejšie miesta, ale aj málo známe, ktoré nenájdete nikde v sprievodcoch, ale zato krásne. Prvé miesto, na ktoré by som upozornil, je opátstvo Mont – St – Michel. Kláštor stojí na ostrove / bývalom / a je takpovediac povinnou jazdou pri návšteve Normandie. Stavba je druhým najnavštevovanejším miestom vo Francúzsku, ročne ho navštívi viac než tri milióny turistov. Samotné opátstvo vznikalo postupne, prvou stavbou bol kostol postavený na podnet biskupa z Avranches v roku 709. V roku 966 sa tu na žiadosť vojvodu z Normandie usadila komunita benedektínov. Postupne sa dostavovali budovy kláštora a v 14.storočí bolo vystavané pevné opevnenie. V stredoveku bol spolu s Rímom a Compostelou najväčším pútnickym miestom. V súčasnosti je už z neho komerčná turistická atrakcia svetového významu. Zo starších fotiek a dokumentov som si vytvoril romantickú predstavu o príchode cez pieskové polia, po ktorých sa dá prejsť po odlive, a že príliv zase všetko zaplaví a kláštor zostane opusteným ostrovom. Ale všetko je inak. Tvrdá ruka komercie cestovného ruchu zasiahla, peši po piesku sa tam už nedostanete. Tri kilometre pred opátstvom vás zastaví veľké parkovisko, kde musíte zaparkovať / 12eur /, a peši po asfaltovom chodníku alebo kyvadlovou autobusovou dopravou sa dopraviť k opátstvu. Celý objekt tvorí jedna ulica, plná reštaurácii / najedzte sa radšej mimo opátstva/ a obchodov so suvenírmi /ide sa jeden zástup hore a druhý dole/. Keď postupne vystúpite na vrch, dostanete sa k samotnému kláštoru /vstupné 9 eur, mládež z EU do 25 rokov zadarmo/, navštíviť sa ho určite oplatí, keď už pre nič iné tak pre nádherný výhľad, ktorý vám čiastočne pokazí pohľad na nové parkoviská a odvodňovací kanál, aby neprichádzalo k zaplavovaniu. A romantiky je koniec.
Ďalším miestom úplne iného charakteru je cintorín amerických vojakov z 2.svetovej vojny v Colleville - sur – Mer. Nachádza sa nad legendárnou a nádhernou plážou Omaha beach, kde sa vyloďovali spojenecké vojská. Na rozlohe 70 ha je pochovaných 9387 amerických vojakov. Prechádzka po upravenom zelenom trávniku a v ňom v zákrytoch postavené biele kríže v človeku vyvolajú zvláštny počet melanchólie a mrazenia. Cintorín ste mohli vidieť v úvodných scénach filmu Zachráňte vojaka Ryana.
Presuňme sa o niekoľko storočí naspäť, do malej rybárskej dediny Les Andelys na brehu Seiny a kopec nad ňou, kde stojí majstrovské dielo vojenskej architektúry Chateau Gaillard. Hrad dal postaviť v roku 1197 kráľ Anglicka a vojvoda z Normandie Richard Levie Srdce. Hrad pôsobí mýticky, ako jeho majiteľ, legendárny bojovník, ktorý sa preslávil v bitkách v Európe, ale aj v križiackej výprave, kde porazil sultána Saladina. Zo samotného hradu toho až tak veľa nezostalo, ale je odtiaľ nádherný pohľad na Seinu.
Premiestnime sa kúsok na mape Normandie a kus v čase do dediny Giverny a prelomu 19. – 20.storočia. Pôvodní obyvatelia Giverny ani netušili, že ich dedina raz bude centrom impresionizmu a turizmu. V roku 1883 si tu kúpil dom a usadil sa tu Claude Monet. Keďže okrem maľovania bol aj vášnivý botanik, vytvoril tu nádhernú kvetinovú záhradu Le Loc Normand, plnú symetrie a farieb. Záhrada je rozdelená na záhony, z ktorých každý hrá inými farbami. V roku 1893 kúpil susedný pozemok a vytvoril tu vodnú záhradu v japonskom štýle. Dom, v ktorom je teraz Monetovo múzeum a záhrady navštívi ročne /otvorené 7 mesiacov v roku/ viac než 500000 návštevníkov.
Najväčšími mestami Normandie sú Rouen, Le Havre a Caen.
ROUEN
Samotné mesto pôsobí ako reálne mestské múzeum, plné mramoru, drevených a kamenných domov, dláždených ulíc a gotických kostolov. Rouen patrí medzi najstaršie francúzske mestá. Pôvodne rímska osada sa na mesto začala meniť v roku 911, keď sa normandským vojvodom stal Viking Rollo. Ďalší významný historický dátum je rok 1431, kedy tu upálili Johanku z Arcu. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto veľmi zničené. V 50.rokoch minulého storočia sa do obnovy mesta nalialo veľa peňazí a na výzore mesta je to vidieť. Centrum mesta je pešia zóna, ktorú lemujú množstvá obchodov, obchodíkov a reštaurácií rôznych národov. Najznámejšou pamiatkou je Cathedrále de Notre Dame, ktorá vznikla na prelome 12. a 13.storočia. meniace svetlo v katedrále sa stalo námetom viac než 30 štúdií Clauda Moneta, ktoré sú vystavené v Museé d´Orsay v Paríži. V krypte je pochovaný normandský vojvoda Viking Rollo a niekoľko ďalších členov kráľovských rodín. Centrom starého mesta je námestie Place du Vieux – Marche, kde bola 30.mája 1431 upálená Johanka z Arcu. Na tomto historickom mieste vyrástla podivná stavba kostola, ktorá tu pôsobí dosť rušivo. Milovníkov maliarskeho umenia určite pritiahne Musee des Beaux – Arts, kde nájdu krásnu zbierku impresionistov ako Monet, Renoir, Sisley a diela umelcov ako napr. Rubens, Caravaggio, Velasquel.
LE HAVRE
V počte obyvateľov najväčšie mesto Normandie. Mesto nemá žiadnu oslňujúcu históriu. Bolo vybudované v roku 1517 na príkaz Františka I. ako prístav a tú funkciu plní do dnes. V 19.storočí bol jedným z najväčších prístavov na svete v preprave cestujúcich a surovín ako bavlna, káva, korenie a exotické drevo. V tridsiatych rokoch minulého storočia tu mali domovský prístav veľké luxusné výletné lode ako Normandia, Ile de France alebo France. Význam mu pridáva výborná poloha, zaberá celé ústie rieky Seiny do mora. Práve jeho veľký význam sa mu stal osudný v druhej svetovej vojne, keď bolo mesto úplne zrovnané so zemou. V roku 1946 prevzal vybudovanie nového Le Havru svetoznámy architekt Auguste Perret, známy svojím mottom „ betón je krásny“. Do roku 1964 vybudoval úplne nové mesto. Jeho súčasný výzor rozdelil odborníkov a aj turistov na dva tábory. Jedni sú nadšení z tohto betónového, určitým spôsobom úletu, druhí ho zatracujú. Čo si pozrieť. Radnicu /hotel de ville/ nízku budovu so sedemnásť poschodovou ako ináč betónovou vežou. Ďalší z Perretových betónových výtvorov kostol St – Jozeph. Docks Vauban – prístavné doky postavené v roku 1840 podľa modelu Londýnskej štvrti Docklands. V súčasnosti slúžia ako obchody a dizajnérske centrá. Súčasťou je unikátne vodné centrum Les Bains des Docks, pod ktorým je podpísaný slávny architekt Jean Nouvel. Ďalšou stavbou od významného architekta je kultúrne centrum Volcano od brazílskej legendy Oscara Niemeyera. Zaujímavou a unikátnou stavbou je most cez Seinu Pont de Normandie. Mesto bolo v roku 2005 vyhlásené Unescom za svetové historické dedičstvo.
CAEN
Mesto leží dve hodiny od Paríža a desať minút od morských pláži. Jeho históriu začal písať Viliam Dobyvateľ, ktorý tu sídlil v 11.storočí. V stredoveku sa o mesto naťahovali Francúzi s Angličanmi. Najviac sa do histórie Caenu zapísal rok 1944, bohužiaľ tragicky. Bitka o Caen trvala dva mesiace a úplne ho zdevastovala. Z historických pamiatok sa zachovali kláštor Abbaye aux Hommes založený v roku 1066 Viliamom Dobyvateľom a kláštor Abbaye aux Dames založený jeho manželkou Matildou. Z bývalého starého mesta zostala len časť hradieb, ktoré slúžia na odpočinok a prechádzky. Je z nich krásny panoramatický pohľad na mesto. Caen je v súčasnosti moderná, rušná a živá metropola. Stred mesta je plný obchodov, obchodných centier a reštaurácii, je asi najväčšou obchodnou zónou Normandie.
Na záver niečo z gastronómie. Klasický recept z Normandie, kde sa stretávajú základné suroviny z tejto oblasti, ryba a jablko.
Ryba na normandský spôsob
potrebujeme: rybie filety, maslo, cibuľu, jablčný ocot, nakrájané jablká, jablčnú šťavu, soľ, mleté biele korenie, petržlenovú vňať
postup: v hrnci rozpustíme maslo. Pridáme nakrájanú cibuľu a podusíme do mäkka. Pridáme plátky jablka, jablčnú šťavu, jablčný ocot, mleté biele korenie, privedieme k varu a povaríme asi 2 minúty. Rybie filety osolíme a naukladáme na plech, zalejeme jablčnou zmesou a dáme do predhriatej rúry na cca. 10 minút. Pred podávaním posypeme nasekanou petržlenovou vňaťou.

Diskusia

Meno

Text

Napíšte do spodného políčka slovo: gurmantravel

Ste 821420. návštevník

Copyright © 2010 GurmanTravel.sk | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga