Domov sipka Cestovanie sipka Provence II.

Najnovšie

Slovinsko

03. 01. 2014

SLOVINSKO Slovinsko, krajina tri hodiny cesty od nás. Väčšina si povie, čo tam, malé pobrežie, nejaké hory a čo. Pritom je to...

Normandia II.

31. 10. 2013

NORMANDIA II. Normandia je kombináciou niekoľko sto kilometrov nádherného pobrežia vrátane pláží, kde sa vylodili spojenci v roku...

Normandia I.

31. 10. 2013

NORMANDIA 1. Narodil sa tu Viliam Dobyvateľ, Maupassant, syr Camembert a upálili tu Johanku z Arcu. Žili tu Vikingovia, Richard Levie Srdce,...

Cestovanie

Provence II.

26. 09. 2011, 16:39
Provence je krajina, ktorá inšpirovala mnohých umelcov. Jej kúzlo nie je len vo veľkých mestách a v krásnej prírode, ale aj v malých, často zabudnutých mestečkách a dedinách, kde prebieha život v staromódnom tempe.

AIX – EN – PROVENCE
V srdci regiónu, kde človek a príroda v zriedkavej symbióze uzavreli dohodu o vzájomnej úcte, leží Aix jedna z najranejších Rímskych kolónii v starovekej Galícii. Mladé a živé mesto plné drsnej krásy, ktorú zachytil Cézanne vo svojich obrazoch. Keď sa chcete zastaviť a nabrať energiu, stačí si sadnúť do niektorej z miestnych kaviarní a sledovať pulz tohto mesta. Alebo sa môžete poprechádzať po bulvároch a námestiach, ktoré sú lemované panskými sídlami zo 17. a 18.storočia. Mesto je rodiskom maliara Paula Cézanna a spisovateľa Émile Zolu. V roku 123 pred n.l. tu Rímsky prokonzul Sextius Calvinus postavil vojenský tábor Aqua Sextiar. Názov bol podľa termálnych prameňov, ktoré sa používajú do dnes. V 12.storočí grófi z Provence vyhlásili Aix za hlavné mesto Provence. Mesto sa stalo centrom kultúry, patrónom bol aj kráľ René /1409-1480/. Voľný čas si môžete spríjemniť v sobotu návštevou trhov, ktoré sú rozmiestnené po celom starom meste. Predáva sa tu všetko – ovocie, zelenina, syry, mäsové výrobky, knihy, kvety, oblečenie a je tu aj blšák.

VAUVENARGUES
Malá dedinka ležiaca na úpätí masívu hory Sainte-Victoire. Návštevníci by sem asi nezablúdili, nebyť zámku, ktorý stojí bokom uprostred zelene. Zámok dal postaviť v roku 1257 arcibiskup z Aix. V roku 1958 zámok kúpil Pablo Picasso. Slávny maliar tu žil a v parku pri zámku je aj pochovaný. Do dediny je vjazd autom zakázaný /pred dedinou je veľké parkovisko/. Zámok je verejnosti dostupný so sprievodcom, ale je dobré dopredu sa objednať, lebo o návštevu je veľký záujem.

ST – MAXIMIN – DE – LA – STE – BAUME
Maximin je rušné mesto s pešou zónou, na ktorej sú obchody, kaviarne a reštaurácie. Staré mesto má úzke stredoveké uličky, žiarivo farebné staré domy a stredovekú židovskú štvrť. Hlavnými lákadlami sú bazilika Ste-Marie-Madeleine a kláštor zo 14.storočia. Mesto založil Ramon I. gróf z Provence. V roku 1246 mesto prevzal Charles d´Anjou vojvoda z Provence. Ten v roku 1279 odkryl hrobku, v ktorej boli údajne Mária Magdaléna a sv.Maximin. Lebka údajne patriaca Márii Magdaléne je vystavená v krypte baziliky.

SALON – DE – PROVENCE
Centrum mesta je plné platanov a malebných uličiek. Salon je jedným z najstarších miest v Provence. Žil tu /1547-1566/ a svoje veštby tu napísal Nostradamus. V centre mesta stojí Chateau de l´Empéri bývalé sídlo arcibiskupov. V 13.storočí bolo prestavané na stredovekú pevnosť, ktorá je aj dnes v dobrom stave. Salon je obklopený krásnou prírodou, ktorej vládnu olivovníky. Súčasťou kultúrneho dedičstva je výroba olivového oleja a mydla známe pod značkou Salon de Marseille. Po dobrom obede v niektorej z kvalitných reštaurácii dobre padne prechádzka. Neďaleko Salonu je ospalá obec Lamanon. Nad obcou v skalách sa nachádza dedina troglodytov Grottes de Cales. Osídlená bola nepretržite od neolitu až do 19.storočia. Pekná a príjemná asi 2 hodinová prechádzka medzi obydliami vytesanými do skál.

ARLES
Mesto festivalov, umenia a kultúry. Pobýval tu Van Gogh so svojim priateľon Gaugainom. Býčie zápasy boli inšpiráciou Picassa. Arles bolo centrom Gálie. Július Cézar tu postavil loďstvo s ktorým neskôr získal kontrolu na Rímom. Z obdobia nadvlády Ríma tu zostala najvýznamnejšia pamiatka a to aréna Les Arénes. Najväčšia rímska stavba v Gálii určená pre gladiátorské hry. Zmestilo sa až 30000 divákov. V 19.storočí bola stavba zničená, neskôr čiastočne zrekonštruovaná. Prebiehajú v nej býčie zápasy /býci sa nezabíjajú/ a iné kultúrne podujatia. V súčasnosti je kapacita asi 25000 miest. Arles je mesto, ktoré určite budete chcieť navštíviť. Nikdy neprestalo priťahovať návštevníkov a umelcov.

LE BAUX – DE – PROVENCE
Obec Baux je unikátna, pretože má o niečo viac kúzelnú atmosféru a je o niečo slávnejšia ako iné mestá. Napriek tomu charakter, ktorý dáva provensálskym dedinám ich zvláštne čaro a vôňu možno nájsť aj tu. Malé námestie, pouličné kaviarne, úzke uličky a obchody. Baux je vidieť zďaleka. Hrad aj obec stoja na vysokej skale. Keďže ide o jedno z najnavštevovanejších miest v Provence /ročne okolo 1500000 návštevníkov/, do obce sa autom nedostanete. Treba zaparkovať na platených parkoviskách pod skalou. Húfy turistov denne putujú na zrúcaninu hradu, ktorý má dlhú a slávnu históriu. Prvá zmienka je z 10.storočia. Patril rodu Baux, silnému a rebelantskému. V roku 1631 bol obliehaný, dobytý a neskôr zničený vojskami kardinála Richelieu. Obec začala postupne upadať až sa populácia zastavila na súčasných 400 obyvateľov. Obec žije výhradne z turizmu.

ST – RÉMY – DE – PROVENCE
Mesto dvoch významných osobností. Narodil sa tu Nostradamus a Van Gogh namaľoval viac ako 150 obrazov krajiny okolia St.Rémy, vrátane slávneho „ Vase avec iris“. Mesto má nádherne obnovené mestské domy, hlavný kostol a týždenný trh. V meste nájdete mnoho obchodov, galérii a reštaurácii.

GORDES
Gordes je uvádzaná ako „les plus beaux villages de france“ – jedna z najkrajších dedín Francúzska. Mesto je plné úzkych dláždených uličiek prepletených medzi vysokými domami postavenými na skale. Centrum mesta je v okolí zámku, ktorý funguje ako radnica a múzeum maliara Pol Mara. Pohľad na kamenné domy stojace na úbočí kopca, patrí medzi najviac fotografované miesta vo Francúzsku. Gordes sa stalo miestom pobytu mnohých slávnych umelcov ako André Lhota, Marc Chagall, Jean Deyrolle, Victor Vasarely, Pol Mara. Dedina počas svojej dlhej histórie prežila mnohé dramatické udalosti – invázie, náboženské vojny, masakre, mor, dve zemetrasenia, bombardovanie na konci druhej svetovej vojny. Gordes je veľmi odporúčaná turistická destinácia z dôvodu histórie, výnimočnej geografickej polohy, kvalitných kultúrnych aktivít a známych reštaurácii /Les bories et spa – Michelinovská hviezdička/.

ROUSSILLON
Nachádza sa v samom srdci jedného z najväčších ložísk okru na svete. Akonáhle sa dostanete do dediny, budete očarení jej atmosférou. Urobte si čas na prechádzku po malebnom bludisku uličiek a námestí. Fasády domov sú vo všetkých 17 odtieňoch okrovej farby. Spojenie modrého Provensálskeho neba a okrových farieb zanechá nezabudnuteľný zážitok. Mnohí umelci našli inšpiráciu v Roussillone ako Jean Cocteau, Carzou, Buffet, Ambrogiani, Tapiézo... . Objavte umelecké galérie a ateliéri, a celý rad výborných reštaurácii, kde môžete oceniť kuchárov známych v celom regióne.

BONNIEUX
Dedina je postavená na náhornej plošine nad údolím. Domy sa rozkladajú na úbočí a tvoria výraznú harmóniu odtieňov farieb a tvarov. Nádherné rezidencie zo 16. – 18.storočia pripomínajú, že Bonnieux bola bohatá obec. Keď vyšlapete po 86 kamenných schodoch ku kostolu schovanému pod cédrami naskytne sa vám nádherný pohľad. Môžete obdivovať okolité dediny ale aj vinice, levanduľové polia a ovocné stromy.

LACOSTE
Lacoste je známe najmä svojim zámkom postaveným v 11.storočí. V roku 1771 sa na zámok patriaci jeho dedovi uchýlil markíz de Sade. Potreboval sa vyhnúť škandálom, ktoré vyvolali jeho erotické knihy a výstredné správanie. Zámok je v súčasnosti čiastočne v troskách, verejnosti prístupný a patrí módnemu návrhárovi Pierre Cardinovi. Lacoste má očarujúce uličky dláždené kameňom. Narazíte na krásne staré kamenné domy, väčšinou postavené z okru alebo vápenca.

SISTERON
Sisteron je historicky aj strategicky významné mesto. Mesto slúžilo ako vstupná brána zo severu do Provence. Nad mestom vyčnieva opevnená citadela. Návšteva citadely vám zaberie minimálne niekoľko hodín. Postupne prechádzate mnohými nádvoriami a opevneniami až sa dostanete k pozorovateľni Guérite du Diable vo výške 500m. Z citadely je nádherný výhľad na staré mesto a rieku Durance. Sisteron je veľmi pekné mestečko, so zaujímavými ulicami, domami, s množstvom obchodov a reštaurácii.

BANON
Stredoveké opevnené mestečko, kde pri prechádzke starými uličkami uvidíte krásne rezidencie, staré dvere, vytvarované preklady a nádherné brány. Banon preslávil jeho chutný, guľatý kozí syr, marinovaný v brandy a zabalený do gaštanových listov. Syr dostanete kúpiť priamo od výrobcu na hlavnom námestí.

LA CIOTAT a CORNICHE DES CRÉTES
Príjemné prímorské, rybárske mestečko vás neoslní historickými pamiatkami alebo múzeami, ale atmosférou. Staré mesto plné úzkych uličiek, obchodov a reštaurácii. Centrum je v starom prístave, kde kotvia najmä rybárske lode /je tu 850 kotvísk/. Do histórie sa zapísalo v roku 1895, keď tu bratia August a Louis Lumiérovi natočili prvý film /Vlak prichádza na stanicu Ciotat/. Premietaný bol v Ciotat v najstaršom kine na svete Eden Cinéma.
Do La Ciotat sa od Marseille dostanete po najkrajšej horskej ceste na juhu Francúzskeho pobrežia Corniche des Crétes. Vedie cez strmý horský pobrežný úsek. Na mnohých miestach sú vyhliadky, kde uvidíte hory a najvyššie útesy Francúzska. Cesta je dlhá asi 15 km, ale uvidíte nádherné calanques. Calanques – zátoky, ktoré sú rezmi do vápencových skál.

Toto je len malá časť toho, čo je k videniu v Provence. Aby človek spoznal všetko musel by tam dlho žiť. Ale aj tak sa oplatí vidieť aspoň časť tohto božieho raja.

Na záver dva recepty z Provensálskej kuchyne

Daube de bueuf Provencal - Provensálsky hovädzí guláš
potrebujeme – celú škoricu, pomarančovú kôru, bobkový list, tymián, petržlenovú vňať, mleté čierne korenie, cesnak, stonkový celer, cibuľu nakrájanú na plátky, mrkvu nakrájanú na priečne plátky, hovädzie mäso nakrájané na kocky, plátky chudej slaniny, červené víno, koňak, hladkú múku, olivový olej, hovädzí vývar, paradajkový pretlak, olivy, klinčeky
postup – vytvoríme si bouquet garni z škorice, pomarančovej kôry, bobkového listu, tymiánu, klinčekov, celerovej vňate. Do hrnca dáme mäso, celer, cibuľu, cesnak, mrkvu, slaninu, bouquet garni a zalejeme vínom a koňakom. Necháme marinovať v chlade 12-24 hodín. Dáme zohriať rúru. Mäso vyberieme z marinády, osušíme a obalíme v múke. V panvici zohrejeme olej. Pridáme mäso a prudko opečieme. Mäso vyberieme a do výpeku nalejeme hovädzí vývar a primiešame paradajkový pretlak. Do žiaruvzdornej nádoby dáme mäso, hovädzí vývar, zeleninu, marinádu, olivy, dochutíme soľou a mletým korením. Dáme do rúry piecť na 2,5-3 hodiny. Podávame s ryžou.

Provensálske pikantné mandle
potrebujeme – maslo, sušený a drvený rozmarín, soľ, kajenské korenie, olúpané mandle
postup – zohrejeme rúru. Na pekáči rozpustíme maslo a pridáme koreniny. Pridáme mandle. Dáme do rúry a pečieme za častého miešania 10-12 minút. Podávame teplé.

Diskusia

Meno

Text

Napíšte do spodného políčka slovo: gurmantravel

Ste 745628. návštevník

Copyright © 2010 GurmanTravel.sk | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga