Domov sipka Cestovanie sipka RUMUNSKO – kláštory Bukoviny a centrálneho Moldavska

Najnovšie

Slovinsko

03. 01. 2014

SLOVINSKO Slovinsko, krajina tri hodiny cesty od nás. Väčšina si povie, čo tam, malé pobrežie, nejaké hory a čo. Pritom je to...

Normandia II.

31. 10. 2013

NORMANDIA II. Normandia je kombináciou niekoľko sto kilometrov nádherného pobrežia vrátane pláží, kde sa vylodili spojenci v roku...

Normandia I.

31. 10. 2013

NORMANDIA 1. Narodil sa tu Viliam Dobyvateľ, Maupassant, syr Camembert a upálili tu Johanku z Arcu. Žili tu Vikingovia, Richard Levie Srdce,...

Cestovanie

RUMUNSKO – kláštory Bukoviny a centrálneho Moldavska

12. 08. 2012, 21:07
Tieto unikátne byzantské kláštory sú so svojimi výnimočnými vonkajšími freskami asi najviac fascinujúcimi pamiatkami v Rumunsku a patria medzi najväčšie umelecké pamiatky Európy. Väčšina kláštorov je opevnených silnými obrannými múrmi, ako ochrana proti cudzím nájazdníkom. Vonkajšie steny kláštorov sú bohato zdobené freskami, zachytávajúcimi dramatické biblické scény. Umelecké diela prekvapivo prežili viac ako 450 rokov, a intenzita farieb zostala stále dobre zachovaná. Hoci umelci, ktorí ich maľovali žili v ústraní a ich techniky sú teda pomerne neznáme, ich zručnosť musela byť výnimočná. Každá freska rozpráva iný biblický príbeh. Ilustrované scény pripomínajú modlitby a epizódy posvätných piesní, to všetko farebné s bohatými obrazmi apoštolov, evanjelistov, mučeníkov, anjelov a démonov.

Kláštor MOLDOVITA
Kláštor Moldovita bol postavený v roku 1532 vojvodom Petru Raresem. Nakoľko bol častým terčom nájazdov Tatarov a Turkom, bol opevnený a pripomína pevnosť /múry vysoké 6m a štyri obranné veže/. Vonkajšie fresky sú najzachovalejšie zo všetkých Bukovinských kláštorov. Scény na freskách zobrazujú historické a náboženské udalosti ako posledný súd, Mojžiša a horiaci ker, obliehanie Konštantinopolu. V bývalej pokladnici kláštora je múzeum, kde vystavujú staré výšivky, drevené ikony, náboženské knihy. V okolí je množstvo penziónov, kde sa dá ubytovať.

Kláštor SUCEVITA
Kláštor Sucevita bol postavený v roku 1584 vplyvným bojarským rodom Móvil. Rovnako ako Moldovita je opevnený vysokým kamenným múrom s vežami. Kresby sú miniaturistické, zvýraznené silnými a živými farbami. Vnútorné aj vonkajšie steny sú pokryté nástennými maľbami, ktoré majú vysokú umeleckú hodnotu a zachytávajú biblické epizódy zo starého a Nového zákona. Je tu aj asi najznámejší výjav zo všetkých kláštorov a to Rebrík cností.

Kláštor HUMOR
Humor je najmenším maľovaným kláštorom. Postavený bol v roku 1530 bojarom Teodorom Bubuiogom, ktorý je tu aj so svojou manželkou pochovaný. Kláštor bol v roku 1786 zrušený a znovu obnovený v roku 1991. Nie je chránený kamenným opevnením, ale len drevenou palisádou. Na freskách prevláda červeno – hnedá farba. Na fasádach je vidieť všetky motívy, ktoré sa nachádzajú aj na ostatných kláštoroch. Základom fresiek je obliehanie Konštantinopolu.

Kláštor VORONET
Voronet je asi najznámejší maľovaný kláštor, prezívaný aj Sixtínska kaplnka východu. Dominantnou farbou je modrá, označovaná ako „ voronecká modrá „. Nachádza sa v lexikone umenia spolu s Tizianovou červenou a Veronesovou zelenou. Modrá farba je vyrábaná z lazuritu. Postavený bol v roku 1488 Štefanom Veľkým, ako poďakovanie bohu za víťazstvo nad Osmanmi pri Vaslui. Asi najznámejšou freskou je Posledný rozsudok. Maľby na kláštore obsahujú miestne prvky – krajinu, hudobné nástroje a kroje.

Kláštor PUTNA
Najsevernejší z kláštorov Putna nie je maľovaný, ale aj tak nesie najväčšie symbolické a náboženské bremeno Bukovinských kláštorov. Bol postavený v roku 1459 Štefanom Veľkým, najznámejšou postavou Rumunských dejín /spolu s Draculom/. Kláštor je nezvyčajne veľký, lebo mal slúžiť ako pohrebisko Štefana Veľkého a jeho rodiny. Významnou súčasťou kláštora je múzeum, ktoré má zbierku umeleckých predmetov, najmä z doby Štefana Veľkého a jeho nasledovníkov. Exponáty stredovekého umenia v múzeu robia Putnu jedným z najväčších kultúrnych centier juho-východnej Európy.

Kláštor DRAGOMIRNA
Pri obci Mitocul Dragomirnei, v blízkosti lesov a jazera stojí jeden z najzaujímavejších ženských kláštorov v Rumunsku – Dragomirna. Postavený bol v roku 1609 metropolitom Anastasiem Crimcou. V roku 1627 knieža Miron Barnovschi postavil okolo kláštora silné opevnenie. V architektúre kláštora je niekoľko vplyvov – poľská gotika ale aj inšpirácie z Valašska, Gruzínska a Arménska. Kláštorný kostol je jedinečný v pravoslávnom svete pre svoju výšku. Jeho steny nie sú maľované, ale zdobené kamennými rezbami. V kláštore žije asi 70 mníšok, ktoré sa starajú o okolité pozemky.

Kláštor SLATINA
Uprostred krásnej prírody, ďalej od ľudských obydlí stojí ženský kláštor Slatina. Postavený bol v rokoch 1554-1561 princom Alexandru Lapusneanu. Kláštorný kostol až do 18.storočia najväčší v Rumunsku. V roku 1828 bola časť kostola zbúraná. Kláštor má vysoké hradby a v každom rohu mohutnú vežu, ako obranu proti nájazdníkom. Kostol nadväzuje svojím tvarom na architektúru starších moldavských stavieb, ale je jednoduchší. Vnútorné fresky sú v neo-byzantskom štýle. Kláštor vlastní veľké pozemky, mimo kláštorného opevnenia sú umiestnené sklady, prístrešky, stajne a ubytovne pre sezónnych pracovníkov.

Presunieme sa do centrálneho Moldavska. Za návštevou kláštorov sa oplatí vychádzať z mesta Targu Neamt. Príjemné mesto, ktorého jedinou historickou pamiatkou je hrad Neamt. Je najpôsobivejšou zrúcaninou v Moldavsku. Hrad postavil v roku 1359 Petru I. Musat. Na hrad sa dostanete z parkoviska, na ktorom je niekoľko penziónov a letných reštaurácii, kde podávajú grilované jedlá.

Kláštor NEAMT
Je najstarší a najväčší mužský kláštor v Rumunsku a zároveň strediskom miestnej pravoslávnej kultúry. Žije tu okolo 70 mníchov a desiatky študentov seminára. Samotný vznik kláštora mal niekoľko etáp. V rokoch 1375-1391 tu Petru I. Musat postavil pustovňu. V roku 1497 tu Štefan Veľký nechal postaviť kostol ako oslavu víťazstva nad Poliakmi. V 15.storočí nechal Alexander Dobrý kláštor opevniť pred nájazdmi Tatarov a Turkov. Kláštorný kostol sa stal inšpiráciou na stavbu ďalších kostolov v Rumunsku. V kláštore sídlila škola miniaturistov a iluminátorov, ktorá bola zásadná pri rozvoji týchto oborov. Pred kláštorom stojí zvláštna stavba, ktorá vyzerá ako kostolná kopula postavená na zemi. Stavba sa volá Aghiastmatar /požehnanie vody/, kde možno dostať svätenú vodu vo fľaškách, ktorá má pomáhať pri liečbe chorôb. Okrem toho tam dostanete aj iné vody /sladené nápoje/, knihy a cirkevné výrobky.

Kláštor AGAPIA
Najväčší ženský kláštor v Rumunsku, pozostáva z dvoch kláštorov. Z hlavného komplexu Agapia din Vale /Agapia v údolí/ a zo staršieho Agapia din Deal /Agapia hore/, alebo častejšie používaný názov Agapia Veche /stará Agapia/. Hlavný komplex bol postavený v rokoch 1644-1647 Gavrilem Coci, bratom kniežaťa Vasila Lupa. Súčasná neoklasicistická fasáda pochádza z prestavby v rokoch 1882-1903. Žije tu okolo 400 mníšok, ktoré pracujú v zeleninových záhradách, tkajú koberce a robia výšivky pre turistov. Druhý kláštor Agapia Veche sa nachádza 2,2km od hlavného komplexu. Ide sa tam po prašnej hlineno-kamenistej ceste, ktorá sa pri daždi mení na potok.

Kláštor VARATEC
Druhý najväčší ženský kláštor v Rumunsku sa nachádza len 7km od kláštora Agapia. Bol založený v roku 1785, dcérou kňaza z Iasi. V súčasnosti tu žije okolo 300 mníšok. Kláštor pripomína príjemnú dedinku s botanickou záhradou. Nachádza sa tu múzeum ikon a škola vyšívania, ktorú založila kráľovná Mária v roku 1934. Kostol spája prvky starého moldavského štýlu z 15.-16.storočia a zahraničné vplyvy z 18.-19.storočia. Väčšina mníšok pracuje v dielni, kde sa tkajú koberce a textílie pre náboženské rúcha.

Kláštory v Bukovine ukazujú jedinečný rumunský štýl a architektúru, ktorú nenájdete nikde na svete. Či už máte záujem o náboženstvo, históriu, umenie alebo architektúru, budete prekvapení stavbou a výzdobou týchto stavieb.

Ako zvyčajne dva tradičné recepty na záver.

Pečené kura s omáčkou Ciulama
potrebujeme – kura, cibuľu, mrkvu, kyslú smotanu, múku, mlieko, olej, petržlenovú vňať, soľ, mleté čierne korenie
postup – do hrnca dáme kura, celú cibuľu, mrkvu, zalejeme vodou, osolíme a dáme variť. Keď je mäso do ¾ varené, vyberieme ho a necháme vychladnúť. Naporcujeme ho a opečieme na oleji. Z polievky vyberieme cibuľu a mrkvu, ktoré rozmačkáme. Na panvici zohrejeme olej, pridáme rozmačkanú zeleninu a zľahka opečieme. V kyslej smotane rozmiešame múku, podľa potreby rozriedime mliekom. Pridáme k zelenine, osolíme, okoreníme a varíme cca 10min. Podľa potreby podlievame vývarom. Posypeme nakrájanou petržlenovou vňaťou. Podávame s pečeným kuraťom, ako príloha môžu byť zemiaky.

Zeleninovo – mäsové fašírky s mamaligou
potrebujeme – mleté mäso /hovädzie, bravčové/, červenú papriku, cibuľu, mrkvu, zeler, soľ, mleté čierne korenie, vajíčka, múku, strúhanku, olej, strúhaný syr
postup – papriku, cibuľu, mrkvu, zeler nakrájame na drobno. Na panvici zohrejeme olej a dáme tam zeleninu, ktorú necháme dusiť. Po chvíli pridáme mäso, soľ, korenie a chvíľu opekáme. Stiahneme z ohňa, necháme vychladnúť. Pridáme vajíčka, strúhaný syr, múku, strúhanku a poriadne premiešame. Urobíme fašírky, ktoré opečieme na rozpálenom oleji. Podávame s mamaligou posypanou bryndzou

Diskusia

Meno

Text

Napíšte do spodného políčka slovo: gurmantravel

Ste 791150. návštevník

Copyright © 2010 GurmanTravel.sk | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga