Domov sipka Cestovanie sipka Severný Balaton

Najnovšie

Slovinsko

03. 01. 2014

SLOVINSKO Slovinsko, krajina tri hodiny cesty od nás. Väčšina si povie, čo tam, malé pobrežie, nejaké hory a čo. Pritom je to...

Normandia II.

31. 10. 2013

NORMANDIA II. Normandia je kombináciou niekoľko sto kilometrov nádherného pobrežia vrátane pláží, kde sa vylodili spojenci v roku...

Normandia I.

31. 10. 2013

NORMANDIA 1. Narodil sa tu Viliam Dobyvateľ, Maupassant, syr Camembert a upálili tu Johanku z Arcu. Žili tu Vikingovia, Richard Levie Srdce,...

Cestovanie

Severný Balaton

30. 06. 2013, 22:31
Severná časť Balatonu zaujíma osobitné miesto na mape Maďarska. S ohľadom na tvar terénu sa dá povedať, že je to Maďarsko v malom. Sú tu kopce, lesy, plošiny, jazerá, rieky, ale ani história a kvalitné víno nezaostávajú.
Našu cestu po severe Balatonu začneme v najzápadnejšom cípe jazera v meste Keszthely.
KESZTHELY
Vďaka bohatej histórii, kultúrnemu životu a nádhernému prírodnému prostrediu sa o Keszthely hovorí, ako o hlavnom meste Balatonu. Novodobá história mesta siaha viac ako 760 rokov dozadu. Turistov do mesta najviac priťahuje zámok Festeticsovcov z roku 1745, tretí najväčší zámok v Maďarsku. Zámok je pekne zrekonštruovaný a je otvorený pre verejnosť. V rámci prehliadky si môžete prezrieť 18 komnát a niekoľko stálych expozicii / múzeum kočiarov, lovecké múzeum, múzeum železničných modelov /. Najlacnejšie vstupné obsahujúce prehliadku zámku + 1 múzeum je 12 eur na osobu, kompletná prehliadka vás bude stáť 18 eur na osobu. Centrom diania v meste je dlhá pešia zóna, ktorá končí práve pri zámku. Je pekne upravená, len tam chýbajú kaviarne alebo reštaurácie, kde by si mohol človek posedieť a občerstviť sa. Tri pizzerie a jedna kaviareň je málo. Nájdete tu aj tri stánky so zmrzlinou, všetky rovnaké, od jedného nemenovaného nadnárodného výrobcu, s umelými farbami a úplne bez chuti. V okruhu 30 km od mesta sa nachádzajú dve zaujímavosti. Prvou je jazero Kis – Balaton / Malý Balaton / a druhou byvolia rezervácia. Keď čítate turistických sprievodcov, dočítate sa, že sa tu nachádza zubria rezervácia. Ale už prvé reklamné pútače pri ceste znázorňujú, že ide o zvieratá výzorom bližším ku kravám, a skutočne sú to byvoly. Žije ich vo voľnej prírode asi 200.
KIS – BALATON
Kis – Balaton je národný park na severnom brehu jazera Balaton. Táto oblasť je bohatá na jedinečné prírodné zdroje. Nachádza sa tu viac ako 200 vysoko chránených rastlín a aj počet chránených vzácnych druhov živočíchov je v stovkách. Z cicavcov tu žije napríklad vydra riečna z vtákov vlha pestrá, bocian biely, orliak morský alebo volavka biela. K jazeru sa prakticky nedá dostať. Jedným z prístupných miest je hrádza, ktorá jazero pretína. Druhým je drevený most pre peších, ktorým sa dá dostať na ostrov v jazere. Po ostrove sa dá poprechádzať, uvidíte v podstate celé jazero a môžete sledovať rôznych vtákov. Pri hrádzi na jazere je skvelá reštaurácia, kde sa určite oplatí zastaviť. Ponúkajú tu najmä jedlá z rýb, ich halászle je najlepšie, aké som pri severnom Balatone jedol.
Presuňme sa k Balatonu a po hlavnej ceste, ktorá sa tiahne okolo jazera, navštívme tri najznámejšie centrá Szigliget, Badacsony a Tihany.
SZIGLIGET
Zeleňou zarastené mestečko na Szigligetskom polostrove je oázou pokoja. Je to krásna krajina s romantickými domami pokrytými slamenými strechami a kľukatými do kopca sa tiahnutými uličkami. Väčšina domov je súkromných a slúžia ako víkendové sídla. Je tu niekoľko penziónov, reštaurácii, pekne upravená trávnatá pláž a malý prístav. Centrom mestečka je pod kopcom, na ktorom stojí Szigligetský hrad. Bol postavený v rokoch 1260 – 1262 ako obrana proti mongolským útočníkom. Neskôr slúžil ako pohraničný hrad, chrániaci líniu okolo jazera a chránil lodnú flotilu, ktorá pod ním kotvila. Odolal niekoľkým tureckým nájazdom. V 17.storočí ho zasiahol blesk a vyhorel. V súčasnosti je zrekonštruovaný, aj keď toho veľa z pôvodného hradu neuvidíte, ale je odtiaľ úchvatný výhľad na panorámu Balatonu. Hneď pod hradom je vínna pivnica Szászi pince, kde môžete ochutnať a kúpiť kvalitné víno. Neďaleko sa nachádzajú Eszterházyovské vínne pivnice / Eszterházi pince / z 18.storočia. Sú určené skôr pre väčšie spoločnosti a plnšie peňaženky.
BADACZONY
Najživšie miesto severného Balatonu a najslávnejšia vinárska oblasť v okolí jazera Balaton. Rozprestiera sa na úpätí čadičového kužeľa Badacsonskej hory. Prvé vinice na svahoch zasadili cisterciánski mnísi v polovici 14.storočia. Vďaka sopečnej hore, stredomorskému podnebiu, efektu substredomorského jazera tu dominujú biele vína, ktoré sú plné s vysokým obsahom kyselín. Najznámejšími odrodami sú Pinot Gris, Rizling rýnsky, Muškát Ottonel, Sauvignon Blanc, Szurkebarát / Šedý mních /, Kéknyelo / miestna špecialita / a šumivé Chardonnay. Rušný život prebieha nielen v miestnych vínnych pivniciach a reštauráciach ale aj na turistických chodníčkoch v okolí čadičovej hory. Túry môžete viesť k Ružovému kameňu, na Kisfaludyho rozhľadňu /437 m/, Kamennú bránu. Môžete vystúpiť aj na čadičové hory Gulács – hégy /393 m/, Csobánc – hégy /375/ , na jej vrchole je zrúcanina hradu, alebo na Szent Gyorgy – hégy /415 m/, kde sa nachádzajú čadičové varhany a najznámejšia vinica v kraji.
TIHANY
Polostrov Tihany je asi najkrajšie miesto pri Balatone. Siaha 5 km do jazera a premáva tu trajekt na južnú časť Balatonu. Na polostrove môžete stráviť celý deň prehliadkou historických, architektonických a prírodných pokladov. Symbolom Tihany je Benediktínske opátstvo. V krypte sa nachádza hrobka kráľa Ondreja I., ktorý založil opátstvo v roku 1055. Okolie opátstva ponúka ohromujúcu panorámu na Balaton. Pri prechádzke objavíte množstvo historických budov, v niektorých z nich sú múzea ako napr. bábik, etnografické. Polostrov ovplýva prírodným bohatstvom, ktoré patrí Balatonskému národnému parku. Okrem samotného Balatonu tu nájdete dve jazerá, vnútorné a vonkajšie, ktoré vznikli v bývalom sopečnom kráteri. Niektoré z kopcov boli kedysi aktívnymi sopkami. Pred 3 miliónmi rokov sa tu vytvorili gejzírové pramene a v súčasnosti je tu asi 50 gejzírových kužeľov. Najväčší a najznámejší je Zlatý dom, ku ktorému vedie pekná prechádzka od vnútorného jazera. Tihany je známy aj pestovaním a spracovaním levandule.
Keď si chcete na chvíľu odpočinúť od jazera, vyberte sa pár kilometrov severne do oblasti Bakoňského lesa / Bakony /. Môžete tu absolvovať pešie túry, navštíviť niektorý z hradov ale aj ochutnať skvelé víno, pestované na sopečnej hornine. Tento kus Maďarska má pohnutú minulosť, plnú bojov a krviprelievania. Skrývali sa tu ľudia unikajúci pred zákonom a aj preto ho domáci volajú maďarský Sherwood. Najnavštevovanejším miestom v Bakoňskom lese je mesto Sumeg a najmä jeho hrad.
SUMEG
Hrad stojací nad mestom bol postavený v rokoch 1244 – 1262, ako ochrana pred mongolskými nájazdníkmi. Neskôr bol spevňovaný a to pomohlo, že odolal niekoľkým tureckým útokom. Počas vojny za nezávislosť vedenej Rákocsim bol dobytý Rakúšanmi a v roku 1713 zapálený a zničený. V súčasnosti je zrekonštruovaný a otvorený verejnosti. Výstup na hrad je dosť náročný, ide sa dlho prudko do kopca po šmykľavých kameňoch. Kto si to netrúfa vyšlapať , má možnosť použiť hradné taxi, ktoré jazdí zpod hradu. Pri pohľade na problémy, s akými sa taxi dostáva hore k hradu, sa väčšina rozhodne ísť po vlastných nohách. Sumeg bolo a ešte je významné cirkevné centrum. Sídlili tu Veszprémski biskupi. Nájdete tu viacej cirkevných pamiatok, ako Biskupský zámok postavený v polovici 18.storočia, Františkánsky kostol a kláštor zo 17.storočia, kostol Nanebovstúpenia pána s nádhernými freskami od Maulbertscha. Pod hradom stoja Biskupské stajne, kde sídli jazdecká škola, ktorá predvádza svoje umenie v špeciálne postavenej aréne.
Pri potulkách Bakoňským lesom sa oplatí zastaviť v Nagyvázsony a prezrieť si zvyšky Kinizsiho hradu, ktorý tvoril hraničnú pevnosť medzi habsburským Uhorskom a Turkami. Dnes stojí len 30 metrová obytná veža, kde je múzeum zbraní.
Čo sa týka gastronómie, nie je najhoršia, ale dosť sa prispôsobuje turizmu. Domáce maďarské špeciality sú vytláčané medzinárodnou turistickou kuchyňou. Prevládajú jedlá smažené vo fritézach. Jedálne lístky sú preplnené desiatkami jedál a to uberá na ich kvalite a v niektorých prípadoch, ako Tihany, ceny dosahujú úroveň Budapešti. Veľmi dobré sú jedlá z rýb. Príjemným prekvapením je miestna ryba Balatonsky zubáč / fogas /, ktorého podávajú na viacej spôsobov, ale dostanete tu aj kapra, sumca alebo pstruha.
Severný Balaton je príjemné miesto na strávenie predlženého víkendu. Je pre ľudí, ktorí majú radi prechádzky, turistiku, cyklistiku, spoznávanie histórie a dobrého vína. Na kúpanie nie je moc vhodné, po prvé je tu málo pláží a po druhé v sezóne sú preplnené.
Balatonsky zubáč s citrónom a bielym vínom
potrebujeme: filety zo zubáča, soľ, mleté čierne korenie, šťavu z citróna, olivový olej, biele víno, rybí vývar, kyslú smotanu
postup: filety osolíme, okoreníme, zalejeme šťavou z citróna a necháme asi 1 hodinu marinovať. Do pekáča dáme olej, marinované filety, podlejeme vínom a rybím vývarom, prikryjeme alobalom a rúre predhriatej na 180 stupňov pečieme asi 15 minút. Filety vyberieme, šťavu zlejeme a spravíme z nej omáčku. Dáme ju variť, aby zmenšila svoj obsah a zhustla, stiahneme z ohňa a primiešame kyslú smotanu. Rybu podávame so zemiakmi a omáčkou.
Balatonský zubáč po Balatonsky
potrebujeme: filety zo zubáča, zemiaky, špenát, mlieko, múku, maslo, vajíčka, soľ, mleté čierne korenie, olej, muškátový oriešok
postup: uvaríme zemiaky, rozmačkáme ich, pridáme vajíčko, strúhaný muškátový oriešok, premiešame a podľa chuti osolíme. Filety z ryby osolíme, okoreníme a narýchlo opečieme na masle. Špenát umyjeme a sparíme. Do pekáča dáme trochu oleja, rozmačkané zemiaky, špenát a navrch filety. Z masla, múky a mlieka spravíme bešamel a dáme ho na zmes v pekáči. Pečieme v rúre na 180 stupňov asi 25 minút.

Diskusia

Meno

Text

Napíšte do spodného políčka slovo: gurmantravel

Vierka 29. 05. 2014, 01:08

Prosím Vás pekne, ozrejmite si polohu miest v okolí Balatonu... napr. Keszthely leží na úplnom juhu Balatonu... Ďakujem

Robert Braun 02. 06. 2014, 09:29

Vážená pani, ľutujem, že ste nepochopila zmysel tejto stránky. Mojím cieľom nie je zisťovať či je niečo sto metrov na juh alebo na sever, podľa nejakej imaginárnej čiary. Zámerom tejto stránky je zoznámiť čitateľov z históriou, historickými pamiatkami, gastronomickými zaujímavosťami, prípadne doporučiť nejaké ubytovanie alebo reštauráciu v miestach, ktoré sme navštívili. Ináč v jednom z najväčších turistických sprievodcov dostupných aj u nás Rough Guides, mesto Keszthely nie je v sekcii južný Balaton, ale je označené za najzápadnejší bod Balatonu.

Geywmg 12. 03. 2024, 10:21

atorvastatin 10mg over the counter <a href="https://lipiws.top/">buy lipitor sale</a> lipitor 20mg over the counter

Jqagzx 14. 03. 2024, 03:10

purchase ciprofloxacin without prescription - <a href="https://cipropro.top/augmentin500/">amoxiclav us</a> augmentin 1000mg pill

Texjkp 15. 03. 2024, 18:42

cipro 1000mg for sale - <a href="https://metroagyl.top/cefaclor/">cephalexin 250mg generic</a> buy cheap generic clavulanate

Nllark 17. 03. 2024, 05:49

ciplox price - <a href="https://septrim.top/trimox/">amoxicillin us</a> erythromycin pills

Ljymvj 18. 03. 2024, 14:33

cheap metronidazole - <a href="https://metroagyl.top/azithromycin/">zithromax 250mg cheap</a> order azithromycin sale

Wlxqbk 19. 03. 2024, 09:48

ivermectine online - <a href="https://keflexin.top/ceftin/">ceftin pills</a> cheap sumycin 500mg

Xhfyla 20. 03. 2024, 20:20

valtrex 1000mg oral - <a href="https://gnantiviralp.com/nemasole/">cost nemasole</a> order acyclovir pill

Whskof 21. 03. 2024, 13:36

brand ampicillin <a href="https://ampiacil.top/penicillinused/">order penicillin without prescription</a> buy amoxicillin pills for sale

Vvoqwk 22. 03. 2024, 13:22

order flagyl for sale - <a href="https://metroagyl.top/keflexcapsule/">purchase amoxicillin pills</a> zithromax 500mg without prescription

Kwamko 24. 03. 2024, 11:11

buy furosemide cheap - <a href="https://antipathogenc.com/">buy lasix 100mg</a> capoten 120mg oral

Rddrpp 25. 03. 2024, 06:11

order metformin sale - <a href="https://gnantiacidity.com/septra/">trimethoprim sale</a> order lincocin 500mg generic

Glxvya 27. 03. 2024, 07:41

clozaril 50mg usa - <a href="https://genonlinep.com/altace/">order ramipril 5mg without prescription</a> buy pepcid 40mg online cheap

Jbhdvp 28. 03. 2024, 02:46

retrovir medication - <a href="https://canadiangnp.com/zyloprim/"></a> purchase zyloprim generic

Umqcck 30. 03. 2024, 06:31

clomipramine online buy - <a href="https://antdeponline.com/sinequan/">doxepin over the counter</a> doxepin 25mg usa

Wptcpd 30. 03. 2024, 23:14

quetiapine 50mg pill - <a href="https://gnkantdepres.com/">order seroquel 100mg</a> buy eskalith pills

Siwqhy 01. 04. 2024, 18:25

cheap hydroxyzine 25mg - <a href="https://antdepls.com/">order hydroxyzine 25mg for sale</a> endep 10mg over the counter

Pgwjpm 03. 04. 2024, 09:48

augmentin 625mg brand - <a href="https://atbioinfo.com/">augmentin 375mg drug</a> cipro ca

Nixmgt 05. 04. 2024, 10:34

amoxicillin order online - <a href="https://atbioxotc.com/ceftin/">cefuroxime 500mg uk</a> ciprofloxacin cost

Mwmapk 09. 04. 2024, 08:31

zithromax price - <a href="https://gncatbp.com/btetracycline/">purchase tetracycline generic</a> ciplox 500 mg us

Siwqtj 10. 04. 2024, 23:48

how to get cleocin without a prescription - <a href="https://cadbiot.com/cefixime/">cefixime 200mg pills</a> cheap chloramphenicol pills

Fdulrv 12. 04. 2024, 01:14

ivermectin usa - <a href="https://antibpl.com/szdoryx/">order doxycycline pills</a> order cefaclor 250mg pills

Pytkgg 14. 04. 2024, 13:52

purchase albuterol online cheap - <a href="https://antxallergic.com/dftheo-24/">buy theo-24 Cr 400 mg for sale</a> purchase theo-24 Cr generic

Iwezau 15. 04. 2024, 01:12

medrol price - <a href="https://ntallegpl.com/getazelastine/">order azelastine 10ml sprayers</a> brand azelastine 10ml

Qelpts 18. 04. 2024, 20:28

buy glyburide online - <a href="https://prodeprpl.com/pioglitazone30/">order generic actos 15mg</a> dapagliflozin 10 mg cost

Adtmtl 19. 04. 2024, 03:02

brand metformin 500mg - <a href="https://arxdepress.com/acarbose50/">acarbose 50mg sale</a> acarbose order online

Ste 870117. návštevník

Copyright © 2010 GurmanTravel.sk | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga